avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate Steluta10

Activitate Steluta10

Multumesc frumos pentru raspuns!

Faptul ca pe Google Map acea anexa este vizibila si data imaginilor este mai 2012, poate constitui o dovada pentru contestare amenda?
Buna ziua.

1.Am construit o casa la rosu, locuibila, cu utilitati, pe numele tatalui si acum dorim sa face vanzare-cumparare intre tata si fiu,casa+teren. Dar avem cateva nelamuriri..
Autorizatia de constructie este expirata de mai multi ani, atunci am facut o cerere la Inspectoratul de Stat in Constructii sa suspendam lucrarile din lipsa de fonduri si atat, nimic la Primarie.
Nu putem face inca p.v. receptie lucrari fiindca proiectul initial a fost modificat atat in interiorul casei cat si in exterior si ne lipsesc fodurile necesare pentru a reface proiectul casei.

Ce acte ar fi necesare pentru vanzare, o noua autorizatie de constructie cu specificarea stadiului de executie al lucrarilor? Am putem scapa cumva la vanzare macar de impozitul pe casa? Se poate vinde doar terenul precizandu-se ca pe acesta se afla o casa in costructie conform autorizatiei de constructie nr... aflata la stadiul de executie X?
Cum ar fi mai rentabil avand in vedere ca nu dorim intabularea pe tata si apoi vanzarea catre fiu?

2. Am primit o amenda pentru o anexa de lemn facuta langa casa cu autorizatia expirata. A fost construita prin anul 2011. O pot contesta cumva?

Orice sfat este binevenit!