avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate norisoara

Activitate norisoara

Buna ziua!
Mi-au decedat ambii parinti , mama in decembrie 2023 si tatal in mai anul acesta.Suntem doua surori .Pentru a face dezbaterea mostenirii -o casa batraneasca si terenul din curte , dna notar ne-a solicitat printre alte documente si actele de identitate ale fiecareia .Problema este ca sora mea refuza orice comunicare.Efectiv nu se poate lua legatura cu ea.Nu raspunde la telefon si nici pe whatsapp, desi citeste mesajele.Am doar adresa ei de domiciliu, ea locuind in alt oras .Cum as putea sa o determin, legal sa vina la notariat? Vreau sa cumpar eu si sa-i platesc partea care i-ar reveni.
Multumesc
In urma decesului angajatorului , care era medic, celalat asociat , respectiv sotia , decide incetarea contractelor de munca a unei parti din personal, Invocand faptul ca situatia financiara nu-i permite sa platesca perioada de preaviz, conducerea refuza plata celor 20 zile lucratoare de preaviz . Este obligatoriu acordarea preavizului in acest caz?
.Ma numesc Toma Petrina si sunt studenta la stat si am 20 ani.In urma divortului parintilor mei , am fost data spre incredintare mamei , tatal fiind obligat la plata unei pensii alimentare stabilite in funtie de salariul mininim pe economie.(El lucreaza in Italia inainte de divort si pana in prezent, dar neavand dovada...). Pentru ca suma stabilita ca pensie a ramas aceeasi de vreo 2-3 ani , adica 220 lei lunar ori eu fiind studenta la UMF am nevoie de sustinere financiara si din partea tatalui am depus la JUDECATORIE o cerere de MAJORARE PENSIE DE INTRETINERE fara a cere o anumita suma .Am motivat-o doar prin faptul ca de la ultima majorare din 2013 cheltuielile pentru intretinerea mea este evident ca au crescut mult.Si am solicitat sa se judece in lipsa mea( fiind plecata din localitate la studii la Bucuresti).Am primit apoi citatia si o instiintare precum sa platesc unui avocat-curator suma de 300 lei care sa-l reprezinte pe parat_tatal meu) .Asta eu nu pot sa inteleg.Nu am niciun venit in afara de cel al mamei (pensionara), si am depus inafara adeverintei de student si o adeverinta de venituri9zero) de la finante.Ce trebuie sa fac? La cererea anterioara nu mi s-a cerut asa ceva.

va multumesc