avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Activitate costinbiclea

Activitate costinbiclea

Va multumesc!
Deci si ceilalti frati care nu si-au manifestat optiunea succesorala vin la succesiune cu aceleasi drepturi ca cel care si-a manifestat optiunea.
Dupa moartea mamei(acum 8 ani), un singur frate si-a manifestat dorinta de acceptare a succesiunii prin act notarial, fara sa-i anunte si pe ceilati frati.Tata si ceilalti frati nu au facut nici un demers pentru ca nu au stiut.Pana acum nu s-a dezbatut mostenirea; ceilalti frati si tata ce drepturi au la mostenirea mamei respectiv sotiei?
Consider ca am fost destul de clar: terenul a fost cumparat de noi ca soti in timpul casatoriei, sotia a facut un antecontract de vanzare-cumparare, moment in care a luat un acont, contract care nu s-a finalizat deoarece ea a vandut terenul altei persoane si pe anticontractanti ia inselat iar ei au dat-o in judecata.
A avut procura notariala din partea mea.
Terenul a fost achizitionat in timpul casatoriei dar l-a vandut altei persoane inainte de inceperea executarii. Alte bunuri nu au fost pentru a se executa sau face partaj.
Buna ziua,
Fosta sotie a semnat in timpul casatoriei un antecontract de vanzare-cumparare, pentru un teren, pe care nu l-a dus la indeplinire. A fost data in judecata si introdus si eu in cauza cu toate ca noi divortasem; eu nu am fost citat legal la domiciliul legal,nu am stiut de proces si nu m-am putut apara.S-a dat sentinta de obligare la plata dublului sumei din antecontract plus cheltuieli de judecata.Din 2012 mi sa instituit poprire pe pensie si am platit numai eu, fosta sotie nefiind gasita cu bunuri sau venituri. Se poate sa fac partajul acestei datorii? pentru a nu plati eu toata suma dupa ce ca nu am beneficiat de nici un ban din avansul dat de catre reclamanti. Va multumesc