Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune dupa moartea mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune dupa moartea mamei

Dupa moartea mamei(acum 8 ani), un singur frate si-a manifestat dorinta de acceptare a succesiunii prin act notarial, fara sa-i anunte si pe ceilati frati.Tata si ceilalti frati nu au facut nici un demers pentru ca nu au stiut.Pana acum nu s-a dezbatut mostenirea; ceilalti frati si tata ce drepturi au la mostenirea mamei respectiv sotiei?
Daca tatal si ceilalti frati s-au folosit de bunurile ce reprezinta maqsa succesorala se considera ca au acceptat tacit mostenirea si au aceleasi drepturi la mostenire ca si cel care si-a exprimat optiunea succesorala in termenul de un an de la decesul mamei.
De ex. tatal a platit impozit casei.
Conform articolului 1.103 din Noul Cod civil, dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an, în principiu, de la data decesului. Timp de un an, moştenitorii pot declara că acceptă sau renunţă la moştenire.
Deci termenul de un an este pentru acceptarea moştenirii, nu pentru dezbaterea succesiunii.
Dezbaterea succesiunii este imprescriptibilă, deci poate fi făcută oricând, indiferent cât timp a trecut de la data decesului defunctului.
În cazul dvs, moştenitorii nu a facut dezbaterea succesiunii.
Dacă au trecut mai mult de 2 ani, succesiunea poate fi dezbătută oricând, însă costurile vor fi mai mari, doar pe cale judecatoreasca.

Dezbaterea succesiunii la instanţa judecătorească
Dezbaterea succesiunii se face la instanţa judecătorească de la locul ultimului domiciliu al mamei, cu citarea tuturor moştenitorilor.
Costurile în acest caz presupun taxa de timbru, pentru stabilirea calităţii fiecărui moştenitor, şi 3% din valoarea bunurilor masei succesorale.
În plus, dacă e necesară o expertiză de specialitate care să evalueze şi să decidă modalitatea de împărţire a bunurilor, reclamantul va suporta şi aceste costuri, precum şi, eventual, onorariul avocatului. Toate cheltuielile de judecată se vor împărţi în final, însă, între toţi moştenitorii, în funcţie de cotele fiecăruia.

Tata are cota de 1/2 parte din intreaga masa succesorala, ca sot supravietuitor, iar ceilalti mostenitori din cota de 1/2 parte se imparte in cote egale pentru fiecare mostenitor, inclusiv tata.
Deci si ceilalti frati care nu si-au manifestat optiunea succesorala vin la succesiune cu aceleasi drepturi ca cel care si-a manifestat optiunea.
Da, au aceleasi drepturi. Tatal la cota de 1/4, iar copiii la 3/4 impreuna.
O declaratie de acceptare nu il face pe fratele dvs proprietar.
Fiti linistit, ca nu va exclude nimeni de la mostenire.
raluk0207, utilizator
Va multumesc!