avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate NewtonM

Activitate NewtonM

Va mulțumesc pentru raspuns.
Nu avem certificat de căsătorie românesc iar pe certificatul britanic sunt trecută doar cu numele de fata deoarece nu exista rubrica pentru numele luat dupa căsătorie.
Nu am înregistrat la ambasada României nici căsătoria nici copilul.
Imi voi reface pașaportul dupa aceasta călătorie deoarece este cam din scurt sa il refac acum.

Deci nu trebuie sa imi schimb numele de familie pe certificatul de naștere al băiețelului. Il pot lasă pe cel luat dupa soț. Asa este?
Va mulțumesc.
Buna ziua,

Am si eu nevoie de ajutor. Voi veni in țara in Aprilie cu băiețelul meu de câteva luni. Băiețelul meu a luat numele soțului si are pașaport britanic. Nu l-am înregistrat la ambasada României.
Problema este ca eu nu mi-am schimbat numele dupa căsătorie in pașaportul românesc.
Pe certificatul de naștere al băiețelului meu sunt trecută icu numele dupa căsătorie insa este prezent si numele de familie avut anterior sub Maiden Name.
Voi avea probleme la intrarea in țara daca prezint certificatul de naștere al copilului impreuna cu certificatul de căsătorie ? Toate aceste documente sunt in engleză.
La plecarea din România, sotul meu ne va insoti si nu cred ca voi avea probleme. Numai la sosire ar fi problema cred eu.
Va mulțumesc anticipat.