avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate yulians

Activitate yulians

Buna ziua,
Ma intereseaza ideea de UBER si sunt nelamurit cu anumite aspecte. Am fost la centrul lor in Bucuresti unde mi s-a spus ca am nevoie sa completez cateva date pentru a ma putea apuca de treaba.
Pentru simplul fapt ca nu am de lucru momentan am zis ca sunt dispus sa incep cu asta, lasandu-mi timp sa gasesc un job decent. Uber nu te obliga cu niciun program si sub nicio forma. Esti lasat liber sa cutreieri pe strazi si folosindu-te de aplicatie poti lua cu tine diverse persoane care au nevoie de un asa zis taxi dar care nu e taxi. In fine problemele astea au fost deja dezbatute si am observat asta pe diverse forumuri. Bineinteles toti cei ce practica meseria de taximetrist cu licenta se revolta si e oarecum de asteptat, pentru ca el are si tarif mai mic si taxe mai mari.
Ok, dar eu ca persoana fizica cum procedez? Trebuie sa am PFA sau alta forma juridica si sa imi declar veniturile ca apoi acestea sa fie impozitate si astfel sunt in rad si eu cu lumea.
Uber cere un CUI ca dovada a TVA-ului intracomunitar. Eu pana acum am inteles ca PFA e una si TVA intracomunitar e alta. Adica daca esti PFA nu inseamna ca ai TVA intracomunitar. Il poti obtine prin cerere la ANAF. Dar cum functioneaza?
Sa zicem ca eu fac 1000 RON luna asta. Fiind PFA mi se retin taxele si impozitele care sunt ~16 % (cu cas si cass cred ca vin mai mult). Ce nu pricep eu este faptul ca TVA inseamna alta taxa, deci vor fi acele taxe pe venituri declarate plus TVA-ul care acum este 19%. Deci un cumul de aproape ~50% din venituri se va impozita.
Nu sunt sigur daca am inteles foarte bine... dar UBER retine 25% din suma incasata.
Deci daca tu faci 1250 RON pe luna, UBER iti opreste 250 RON comision, iar tie iti revin 1000 RON. Acesti 1000 RON se impoziteaza cu 16% si se aplica si TVA 19%. Asta inseamna 35% din venit. Deci mai scadem 350 si ramanem cu 650 RON. Din care vom suporta carburant, uz si intretinere a autoturismului.

Exista cineva care poate da o mana de ajutor si poate clarifica situatia?
Eu nu vreau sa ma razboiesc cu nimeni, nici cu statul si nici cu ceilalti taximetristi licentiati. Mi-as dori sa activez in legalitate. Cum procedez si cum imi calculez profitul?
Multumesc!