avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2034 soluții astăzi
Forum Activitate pop2017

Activitate pop2017

Imobilul este finalizat dar nu este conectat la toate utilitatile, asa cum este stipulat in promisiune. Inteleg ca pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract trebuie indeplinite anumite conditii. De exemplu, daca constructia nu este intabulata, cum se poate pronunta aceasta hotarare ? Dezvoltatorul tergiverseaza intabularea, sustinand ca sunt motive independente de vointa sa.

Daca ma puteti lamuri cu aceasta ipoteca legala, cand si cine poate o poate radia ? Daca cerem rezolutiunea si trecem la executare silita, cum ne putem asigura ca ipoteca este mentinuta pentru a preveni vanzarea catre un tert ? Se poate opta si pentru executarea silita in natura ?
Am semnat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare pentru un teren si o casa ce urma a fi construita pe terenul respectiv. Am achitat pretul integral, casa a fost finalizata, dar vanzatorul tergiverseaza intabularea casei si refuza incheierea contractului de vanzare cumparare. Terenul este intabulat, casa are autorizatie de construire. Vanzatorul incearca acum sa gaseasca un alt cumparator la un pret mult mai mare. Dupa expirarea termenului de incheiere a contractului de vanzare cumparare am inscris o ipoteca legala in cartea funciara pentru restituirea sumei platite.

1. Daca cerem rezolutiunea promisiunii si punerea in situatia anterioara, ipoteca legala ramane inscrisa in cartea funciara pana primim banii sau poate fi radiata de catre vanzator ? Exista riscul ca firma respectiva sa intre in insolventa precum si
intentia lor de a incerca vanzarea catre un alt cumparator fara a ne restitui suma platita.

2. In cazul in care cerem instantei pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzarea cumparare, este un impediment faptul ca constructia nu este intabulata ?

3. Exista posibilitatea sa formulam aceste doua capete in aceeasi cerere ?