avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate Corny_coco

Activitate Corny_coco

Buna ziua. In curand urmeaza sa ma reintorc la locul de munca dupa 2 ani de ccc. Intre timp compania a sugerit niste modificari ( s-au schimbat proprietarii si organigrama) iar postul meu nu mai exista. Am stabilit o intalnite cu ei si vreau sa am temele facute. Am 2 intrebari:
1. in ce acte normative/ legi se regasesc drepturile/obligatiile angajatului/angajatorului sa citesc mai mult.
2. inainte de ccc am avut ca beneficii: salariu fix, comision, masina de serviciu, laptop, telefon, asigurare medicala. Daca postul meu s-a desfiintat si imi vor oferi alternativa, nu trebuie sa am aceleasi beneficii ca inainte de ccc?
Multumesc mult!
Buna ziua. Am primit prin act de donatie de la parinti un apartament de 51 m2 dar care in act apare cu suprafata de 30.3 m2. Aceasta suprafata este trecuta in toate actele de vanzare-cumparare dintre ultimii 3 proprietari pe care stim. Din ce am inteles eu, fiecare nou cumparator a acceptat acest lucru cand s-au facut contractele de vanzare-cumparare. Extrasul de carte funciara este pe 30.3 m2, dar releveul indica cei 51 mp. Din calcul rezulta ca doar sufrageria si dormitorul ar fi 30.3 m2 iar in documente apare ca exprimare "imobil avand suprafata de 30.3 mp compus din 2 camere plus dependinte". Eu acum vreau sa il vand si nu am acelasi noroc ca si fostii proprietari sa gasesc un client care sa accepte aceasta discrepanta, mai ales ca cei mai multi potentiali clienti vor solicita un imprumut bancar. Ce pot face sa ajung la normalitate? Si cam cat dureaza procedurile? Va multumesc anticipat!