avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate nicuratiu

Activitate nicuratiu

Răspuns la discuția Legea 192/2015
Sunt sigur ca pensia imi va creste. In cazul meu, spre deosebire de cel din link, punctajul cu grupele de munca e aprox. 25(32 ani de grupe-1, 2 ,deosebita si speciala), iar numitorul creste de la 33 ani la 35 ani.
Răspuns la discuția Legea 192/2015
Am fost in audienta la CJP Mures de care apartin si mi s-a confirmat ca sunt eligibil pt. L.192 si mi s-a motivat intiraiierea recalcularii pensiei fiindca nu s-a actualizat softul pt. aceasta recalculare, care soft se face de firmr ce nu apartin de CNPP. As fi curios daca i s-a recalculat cuiva pensia conform acestei legi.
Va maltumesc.
Discuție Legea 192/2015
Sunt un beneficiar al L.192/2015. si desi a fost emisa si HG pt. aplicarea acesteia nu s-a intimplat nimic. Intrebarea mea este daca se stie ce se(s-a) i timplat si daca se mai aplica aceasta lege.
Discuție Legea 192/2015
Sunt născut în anul 1951, pensionat în anul 2010. Am fost aprox. 32 ani în grupe de muncă(1,2,deoseb. și spec.). Nu am beneficiat de nici o majorare a pensiei cu 25 și 50%. Am fost la CJP de care aparțin(Mureș) luna aceasta și mi s-a spus că nu s-a început recalcularea pensiilor cf. L192/2015. De ce această situație și cînd se va începe aplicarea legii? Aceeași situație este în toată țara?