avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate Georgiana Ciomaga

Activitate Georgiana Ciomaga

In cazul acesta voi mai beneficia de stimulentul de insertie pana va implini copilul 3 ani? Pentru a primi stimulentul nu este nevoie sa ma intorc la actualul loc de munca?
Cornel Vasile a scris:

Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau concediere in baza art. art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 din Codul Muncii.

Procedura ar fi :
- la vechiul angajator depuneti cerere de incetare a suspendarii c.i.m. si , totodata , de incetare a c.i.m. cu acordul partilor - situatie in care nu se acorda preaviz.

- la noul angajator incheiati c.i.m.

Buna ziua! In septembrie imi voi da copilul la cresa si dupa ce se va acomoda, sa incep serviciul. Copilul face 2 ani abia in aprilie 2018. Problema e ca nu as vrea sa ma intorc la actualul loc de munca pentru ca nu imi convine programul, drept urmare, imi voi cauta altceva mai convenabil. Va rog sa imi spuneti care este procedura? Trebuie sa ma intorc la actualul loc de munca si sa stau in preaviz? Sau pot sa ma angajez direct in alta parte si sa inchei contractul de munca la actualul loc de munca? Va multumesc si astept raspunsuri.
Buna ziua! As vrea sa va intreb daca sunt obligata sa ma intorc la actualul loc de munca dupa ce expira cei 2 ani de concediu pentru creasterea copilului, sau imi pot cauta in alta parte. As vrea sa imi caut altceva, dar nu stiu care este procedura. Va multumesc