avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate Ioannaaa

Activitate Ioannaaa

Bună ziua! Am și eu o problemã și aș dori să îmi cunosc mai bine drepturile și ce ar trebui să fac. Săptămâna trecută am fost la Kaufland după cumpărături. O doamnă paznic a venit la mine fără să dea prea multe explicații și m-a dus pe mine și alte 2 persoane într-o cameră, a spus că este un control de rutină și că i s-a părut că m-a observat pe cameră la secțiunea de carcase. A verificat produsele ce le-am cumpărat urmărind pe bon, apoi m-a rugat să scot tot ce am la mine și așa am făcut. A pus ochii pe o cutie de bomboane luată cu 2 zile în urmă de la reducere, se observa de asemenea cât este de uzată la cum a stat doar în buzunar. A plecat cu cutia și m-a încuiat în acea încăpere. După o vreme a venit și poliția luându-mi declarația, atunci ei au întrebat-o pe respectiva dacă are dovada pe camere și a spus că nu dar că sigur am luat deoarece se desfac tot felul de produse în magazin și spunând în continuare că mai au produsul în magazin însă evident nu-l mai aveau în magazin cu eticheta de reducere. În cele din urmă noi am căutat prin portofel cu speranța că nu am aruncat bonul și spre bucuria mea îl aveam și l-am înmânat domnilor care au dat voie respectivei să facă o copie și a fost rugată să le aducă plângerea, originalul a rămas la domni care au notat totul cu lux de amănunt în declarație. Am dovedit că sunt nvinovată, însă azi am aflat că cineva din partea poliției a fost să întrebe vecinii dacă am un comportament inadecvat și de asemenea m-au sunat și m-au chemat la secție 'să discutăm despre ce s-a întâmplat'. Ce se va întâmpla? De ce au trecut pe la vecini dacă am demonstrat că acea cutie am plătit-o? Aș putea depune plângere împotriva doamnei pentru că a susținut la început că m-a văzut pe cameră și pentru daune morale? Ce e bine să zic și ce nu când voi merge la secție? De asemenea ce drepturi am în acest caz?