avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Activitate raiv

Activitate raiv

Discuție Furt magazin
Buna ziua,
Am o intrebare...Nu mai au importanta motivele, insa in luna august 2016 a, furat o jucarie dintr un magazin Kaufland. Am fost retinut de cei de la paza, au chemat politia. Am recunoscut, am achitat produsul, am dat declaratie la sectia de politie. Saptamana trecuta am primit o instintare de la Parchetul Sect.x prin care eram anuntat ca s-a dispus fata de mine renuntarea la urmarirea penala, urmand sa achit 20 de lei, cheltuieli de judecata, dupa confirmarea ordonantei de catre judecatorul de camera preliminara al sectorului x.
Saptamana aceasta , am primit o instintare , cum ca, nefiind gasit la domiciliu, tb. sa ma prezxint la Tribunalul sect x sa ridic actele de procedura pt. dosarul xyz. Cautand nr. dosarului pe net. am vazut ca ma are pe mine si pe Kaufland ca si intimati si obiect:confirmare renuntare urmarire penala (art. 318 alin. 12 NCPP).
Asadar, se mentioneaza ca daca nu ridic actele de procedura in 7 zile, se considera ridicate.
Intrebarea mea...este nevoie sa merg sa le ridic? Trebuie sa imi iau un avocat? Sau este ceva necesar pt a ramane in vigoare instintarea de la Parchet? Sedinta la avea loc in martie...ar tb. sa fiu prezxenta? Este vreo pb daca nu ma duc?Sunt derutat...
Se poate schimba deja comunicata de Parchet?
Multumesc anticipat.