avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate VBG1

Activitate VBG1

Buna seara, am urmatoarea situatie: tatal meu, in tinerete, a avut un conflict cu o persoana legat de o tranzactie a unei case, in urma caruia a fost dat in judecata de aceasta persoana, urmand sa plateasca prejudiciul produs, de aprox. 70.000 euro, el fiind de altfel vinovat pentru acest lucru.
In ultimii ani, tatal meu si-a pierdut locul de munca, a pierdut casa si orice alte bunuri si s-a imbolnavit f grav, fiind in prezent in spital, fara niciun venit.
Eu nu am mostenit nimic de la el, iar el nici nu este tatal meu natural, el adoptandu-ma cand eram mic.
Intrebarea mea este daca dupa moartea tatalui, mi se transfera mie datoria pe care o are, chiar daca nu am mostenit nimic de la el?
In acest proces a participat si sora tatalui (care a decedat intre timp, si este chemata in judecata fiica ei, si ea adoptata), si fosta sotie (care este in alta tara). Acum cateva zile verisoara mea a primit o hotarare judecatoreasca in care scrie ca cei mentionati mai sus trebuie sa plateasca aceasta datorie imensa, daca nu facem recurs - termenul de 15 zile expira poimaine, luni. Nimeni pana acum nu s-a prezentat la proces, noi, copiii, afland abia acum ceea ce a facut tatal.
Ne puteti ajuta cu niste sfaturi? Si sa imi spuneti daca dupa decesul tatalui ii voi prelua eu datoria? Daca fac un credit de casa de exemplu, mi se poate lua casa din cauza greselii tatalui, sau sa mi se puna poprire pe salariu?

Multumesc!