avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Just Mihai

Activitate Just Mihai

Am mai aflat informatii noi!

In principiu prima de relocare (prima chirie) nu are legatura cu planul de mobilitate (zone defavorizate). Dupa data de 15 martie ar trebui sa apara normele de aplicare! Si se poate aplica din luna aprilie.
Nu se spune pe nicaieri mai nimic despre planul de mobilitate....nici doamnele de la somaj nu prea stiu care'i treaba.
[ link extern ]

Eu nu inteleg mare lucru, in localitatile care se regasesc in acest plan trebuie sa ne angajam sau sa stam cu chirie?

Multe dintre acestea sunt sate uitate de lume...

Cazul meu: sunt somer...am primit indemnizatie...s'a terminat si urmeaza sa depun iar acelasi dosar la usa de vizavi de la Anofm...pentru a ma lua in evidenta. Mi s'a ivit o ocazie sa ma angajez la peste 150 de km...dar fara un sprijin financiar (prima chirie...prima de instalare) nu pot face acest pas... As fi avut nevoie macar un an de zile...pana ma voi regla cu banii.

Astept raspunsurile voastre...va multumesc frumos!
Prima de instalare se poate accesa doar daca respecti planul de mobilitate? Te muti/cazezi intr-o localitate din zona defavorizata sau sediul firmei la care te angajezi trebuie sa fie intr'o astfel de localitate?

Programul "Prima chirie" a intrat in vigoare...se poate accesa? Are legatura cu planul de mobilitate?

Va multumesc...astept raspunsurile dvs.