avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate emma13_tudorache

Activitate emma13_tudorache

Salut,

Inteleg ca urmeaza sa se modifice legea pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului care in prezent acorda 85% din venitul net, fara plafon, si anume sa se adauge un plafon undeva intre 5000 si 10000 de lei.

Intrebarea mea este daca aceasta modificare de lege se va aplica retroactiv si anume ce se intampla in urmatoarele cazuri:

- pentru mamele care deja primesc indemnizatie de crestere a copilului, si care acum ar depasi acest plafon. Se aplica varianta veche a legii sau se plafoneaza?

- pentru femeile aflate in condediu de maternitate si care urmeaza sa faca dosarul pentru indemnizatie de crestere a copilului, si care acum ar depasi acest plafon. Se aplica varianta veche a legii sau se plafoneaza?


- pentru femeile aflate in condediu de risc maternal, apoi urmand concediul de maternitate, si care urmeaza apoi sa faca dosarul pentru indemnizatie de crestere a copilului, si care acum ar depasi acest plafon. Se aplica varianta veche a legii sau se plafoneaza?

Imi poate raspunde cineva va rog? As vrea sa stiu daca mai are sens sa infiintez PFA-ul sau nu.
Partea care ma intereseaza cel mai mult este ca pe langa contractul de munca o sa am si un pfa deschis in martie 2017. La calculul indemnizatiei se vor lua in calcul si veniturile de pe pfa? Am auzit ca daca pfa-ul nu este deschis cu 12 luni inainte de nastere nu se iau in calcul veniturile, dar nu gasesc nicaieri scrisa aceasta conditie.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc!
Salut,

Tocmai am aflat ca sunt insarcinata si o sa nasc in jur de 06 octombrie 2017.
Eu momentan sunt angajata cu un salariu net de 4000RON, respectiv brut de 5700, de aproape un an la actualul job.

Mi s-a ivit oprtunitatea recent sa predau niste cursuri la o academie unde as fi compensata pe baza de PFA. In acest timp nu as renunta la serviciul meu actual, as continua cu amandoua. Aici venitul ar fi 3000RON/luna din care va trebui sa platesc si taxele PFA.

As vrea sa stiu urmatoarele:
1. In calculul indemnizatiei de crestere a copilului o sa fie luat in considerare si venitul de pe PFA, avand in vedere ca o sa am PFA-ul deschis aproximativ 6-7 luni pana se va naste copilul (sau este in regula deoarece sunt angajata de cel putin 12 luni)?

2. Pot sa imi iau concediu de maternitate in jur de 7 luni de sarcina, dar sa continui activitatea pe PFA pana nasc? sau trebuie sa intru in concediu de maternitate si pe PFA?

3. La calculul indemnizatiei de crestere a copilului de ia in considerare idemnizatia pentru concediu de maternitate? adica lunile in care am fost in concediu de maternitate au valoare 0 sau valoarea indemnizatiei?

Multumesc anticipat,
Emilia