avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaroxana78

Activitate ioanaroxana78

tagada cine o va face? eu? fostul sot sau actualul tata? cine va plati testul ADN?
fostul sot nu va face nimic, nu va plati adn si nimic, pentru ca se simte lezat de faptul ca eu l-am parasit facand copil cu altul. bag mana in foc ca nu va inlesni nimic. din contra, se va opune.
actualul tata deja e lezat si socat de faptul ca bebe va fi pe numele fostului sot. nu vrea sa plateasca nimic ca spune ca nu e problema lui si sa plateasca fostul sot, care i se pare lui ca este de vina, pt ca a tarait-o cat a putut de mult cu divortul, nu s-a prezentat la infatisari si ne-am tarat enorm prin tribunal.


mi se pare cel mai ciudat lucru sa fie trecut copilul pe numele fostului sot. acest lucru ar trebui facut daca nu exista un alt barbat care sa il recunoasca, desi nu vad motivul pt care un copil trebuie MUSAI sa aiba un tata in certificat. dar o data ce exista un tata care il recunoaste, cred ca ar fi suficient acordul mamei.
Buna ziua.
Va rog mult sa imi raspundeti la o intrebare: divortul de fostul sot s-a pronuntat acum o saptamana. Eu sunt insarcinata in 8 luni cu actualul iubit (de sot fiind separata in fapt de mai multi ani). Am citit pe acest forum despre mai multe situatii similare si am inteles ca legea va prezuma automat ca tatal copilului meu este fostul sot.
Intrebarea mea este: daca eu ma casatoresc rapid cu concubinul meu si tatal viitorului meu copil, cum se va stabili filiatia?