avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate roxanac18

Activitate roxanac18

Buna ziua,

Nu am primit inca niciun raspuns la petitiile trimise dar am rezolvat problema.
Cei de la ambasada ne-au dat o scrisoare prin care explicau ca masina a fost a unui corp diplomat si nu a fost inregistrata fiscal, de asemenea in acea scrisoare erau citate si din Conventia de la Viena cu referire la scutirile de taxe.
In cele din urma scrisoarea a fost luata in considerare de cei de la Taxe si Impozite si am reusit sa inmatriculam masina.

Multumesc pentru ajutor.
Multumesc pentru raspuns. O sa trimit petitia si o sa va comunic solutia pe care mi-o vor oferi.
Masina se afla in stare foarte buna si a avut un pret bun, de aceea am cumparat-o. Nu ne-am pus problema ca nu o vom putea inmatricula.
In audienta am primit acelasi raspuns: este nevoie de certificat, trebuia sa fie inregistrat.
Incep sa imi pierd sperantele.
Multumesc pentru raspuns.
Masina a fost inmatriculata in Romania cu numere CD si a fost radiata de catre proprietar, am mers cu legile prezentate mai sus la cei de la ghiseu dar ei nu inteleg ca vanzatorul nu este platitor de taxe si insista cu certificatul fiscal. Masina a fost cumparata din Bucuresti, urmand a fi inmatriculata in alt judet. Cei de la sectorul respectiv din Bucuresti de la Taxe si Impozitie ne-au confirmat ca nu este inregistrata fiscal.
Vom incerca sa obtinem o declaratie de la respectiva institutie precum ca nu sunt platitori de taxe dar avand in vedere reactia celor de la inmatriculari sunt sceptica ca vor intelege situatia.
Am cumparat o masina de la un corp diplomatic strain care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei, in cadrul unei ambasade si intampin probleme la inmatricularea masinii deoarece nu detin certificat fiscal si nici nu mi se poate elibera unul fiindca fostul proprietar este cetatean strain si nu este inregistrat fiscal in Romania. Ce poate fi facut in aceasta situatie?