avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate __catalin__

Activitate __catalin__

Salutare.

Cei de la Urbanism de la Voluntari mi-au dat o idee f buna in situatia asta. Eu sunt tot acolo si am 4m de drum si am obtinut autorizatia dar am fost respins de 3 ori si de la depunerea ptr autorizatie a durat 3.5 luni.

Chiar si cu 4m iti cer sa ai alveola de depasire pe teren de 2.5m x 5m ptr ca 4m nu ar fi suficienti daca 2 masini se intalnesc nas in nas. Nimeni nu isi face alveola dar ea trebuie sa apara in proiect.

Ideea suna asa: cauti un singur vecin de vis-a-vis si cumperi 10mp din drumul lui si tu ii vinzi 10mp din drumul tau si ambii veti avea cota parte din toti cei 5m de drum. Asta m-au sfatuit cei de la primarie sa fac ca sa scap de alveola: sa fac schimb de o cota parte din drum cu unul din cei de vis-a-vis si ambii vom avea iesire la 8m de strada si scapam de alveola ambii.

Daca sunteti de o parte si de cealalta cu atat mai bine va ajutati unul pe altul.

Legat de cei cu 3m, ei au construit ptr ca legea si regulamentul local la vremea cand au construit permitea 3m. Acum se cer obligatoriu 4m.

Lumea tot cumpara terenuri si se loveste de problema asta.

Problema similara o ai si cand te legi la curent sau altele. Companiile de utilitati "nu se baga" pe drumuri private si ei fac lucrarea pana la capatul drumului de servitute si restul lucrarii pe drumul privat trebuie sa il faci cu autorizatie si cu aprobare de la toti vecinii la fel. Noi ne-am inteles intre noi am investit impreuna am "gaurit" drumul am pus cabluri si etc fara autorizatie si fara sa ne incurcam unul pe altul, dar legal aceeasi problema cu acordul vecinilor o ai. Daca te da vreunul in judecata ca nu i-ai cerut acordul vei castiga in instanta, exista precedente pentru asta.

Sper sa aveti vecini in regula si sa va descurcati.