avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1906 soluții astăzi
Forum Activitate Anda899

Activitate Anda899

Buna,sunt mama unui baietel de 6 ani.Nu am fost casatorita,dar avem un copil impreuna,pe care la recunoscut,dar pe cand al mic avea 3 ani,ne-am despartit din cauza ca tatal a plecat cu o alta femei,ma batea si ma dat afara din locuinta in care locuiam.Dupa care eu m-am mutat cu baietelu in alt oras si a venit dupa mine sa ma ameninte,atat prin telefon si mesaje cat si verbal,venind la usa,spargand usa si a incercat sa imi ia copilul cu forta,am chemat politia si doar ia dat o amenda si am facut plangere.Au trecut aproape 3 si jumatate in care nu am mai stiut nimic de el.Tot in acest timp eu am o casatorie cu un alt barbat si dintr-o data a venit al usa pus pe cearta si amenintari.Ce pot face in acest caz?cum sa procedez sa obtin doar eu custodia exclusiva si cum il pot decadea din drepturile parintesti,mentionez faptul ca tatal e bolnav de epilepsie si daca exista vreo cale sa nu aiba dreptul la vizita.Sincera sa fiu mi-e si frica sa il duc pe copil la scoala din cauza ca ma amenintat ca il va lu-a de la scoala fara stirea mea.Exista vrea sansa ca dupa tot procesul care va urma,sa poata actualul sot sa infieze copilul?Care sunt pasii de a obtine custodia,decaderea din drepturile parintesti si daca se poate ca sotul meu sa infieze copilul?