avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate andre77

Activitate andre77

In principiu eu am aflat ceea ce doream sa aflu, dar intrucit discutia a continuat cu unele pareri personale despre el si ea din acest caz, mai fac citeva precizari pentru a nu se intelege gresit cazul:
De vreo 3 ani, chiar mai mult, nu mai exista nici un contact intre el si ea. Inainte de asta, timp de alti citiva ani nu au existat decit contacte sporadice. El nu doreste sa mai auda vreodata de ea, ea nu doreste sa mai auda vreodata de el. Ea ar dori clarificarea situatiei apartamentului, dar nu neaparat, putind ramine in continuare situatia actuala.
Ceea ce am inteles eu din explicatiile primite este ca: in urma unui proces, de lunga durata, ea ar putea obtine apartamentul, dar cu stabilirea unei sulte (ea neputind demonstra contributia ei la cumpararea apartamentului). Iar prin acea sulta inteleg o suma de bani (probabil jumate din valoarea apartamentului) pe care ea va trebui sa i-o plateasca lui, daca el o va cere la un moment dat.
Daca am inteles gresit, orice corectie sau precizare suplimentara ar fi binevenita. Daca nu, atunci din punctul meu de vedere acest subiect este inchis.
Multumesc pentru toate raspunsurile primite. Din pacate in acest caz nu exista decit 2 solutii: divort in lipsa lui (fara a se da nici un fel de date despre el) sau continuarea situatiei actuale, care oricum dureaza deja de mai multi ani si ar putea dura pina la obstescul sfirsit. N-as spune ca e vorba de rea credinta ci mai degraba de orgolii mult prea puternice (de ambele parti). Multumesc inca o data si celor care au raspuns si celor care gestioneaza acest site.
As dori totusi sa stiu, macar cu aproximatie, cit ar dura procesul in aceasta situatie. Si daca exista costuri suplimentare semnificative fata de situatia cu acordul ambelor parti.
Am inteles deci, ca ea il declara cu domiciliul necunoscut, urmeaza apoi citarea lui la ultimul domiciliu comun, la locul de munca (asta pe ce baza se face? dupa ce declara ea sau il cauta pe la camera de munca?), probabil il citeaza si prin anunt la ziar. Mai exista si alte variante de citare? Si cit timp se asteapta apoi raspunsul lui? Nu va exista nici un raspuns din partea lui, ce urmeaza in continuare?
Multumesc pentru raspunsuri si revin cu citeva intrebari si precizari:

Ea poate sa-l declare cu domiciliul necunoscut tinind cont ca chiar nu stie nimic de El, dar ar putea afla de la rude sau cunostinte comune?
Si cum trebuie demonstrat ca El a parasit domiciliul? Pe baza cartii de imobil? Sau marturia vecinilor? In actul de identitate El figureaza tot la aceeasi adresa.
El nu vrea nici macar sa mai auda vorbindu-se de Ea, deci nu se va implica deloc.
In absenta lui e posibil ca Ea sa ceara si sa obtina de la El mai mult decit apartamentul? Ma refer aici la o pensie de intretinere, cheltuieli de judecata sau asa ceva, pentru ca alte bunuri comune nu exista decit acel apartament.
Care ar fi durata unui proces in aceste conditii? 6 luni, 1 an, mai mult?
Ce inseamna acea "sulta" mai exact? :)
Situatia se prezinta in felul urmator:
El si Ea casatoriti de vreo 30 de ani, El a parasit domiciliul conjugal de vreo 2-3 ani. Exista un copil, dar major si independent. Bunurile comune sint doar un apartament. El nu are pretentii, dar nici nu vrea sa mai auda de Ea, iar Ea vrea ca apartamentul sa treaca pe numele ei.

Cum se procedeaza si care sint pasii de urmat in cazul unui divort in lipsa? Cam cit dureaza procesul in acest caz? Si care ar fi costurile?
Multumesc.