avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Angy17

Activitate Angy17

Va multumesc pentru ajutor!
wow , cum procedez ?
Imi puteti recomanda pe cineva sau ?!
Buna ziua,

Prima decizie crestere copil de la 0-2 ani este data in 13.09.2016,plicul cu posta a sosit in 13.10.2016,A doua decizie de crestere copil cu handicap este data in 20.02.2018 plicul a sosit pe 13.03.2018.
Astazi am fost la Agentia de Plati sa depun adeverintele de venit, cererea de recalculare si documentele si sa constat ca nu vor sa imi primeasca dosarul, am mers la seful de serviciu, aceasta a primit documentele fara sa imi de-a un nr.de inregistrare .
A verificat in sistem si mi-a spus ca veniturile din adeverinta cu bonurile de masa nu apar ca fiind declarate la ANAF din luna aprilie 2015 pana in septembrie 2015 si nu le-au luat in considerare pe toata perioada platii (de la prima decizie pana in prezent).Vor scoate dosarul si vor recalcula.
In luna martie 2015 am avut 8 zile de concediu medical cod de indmnizatie 06 , din care 5 zile sunt platite de societatea unde lucrez 3 zile sunt sustinute din fondul national de sanatate, diferenta dintre salariul net din adeverita de salariu emisa de societate si suma care se regaseste in baza de date la agentia de plati este de 427 lei spunandu-mi-se ca nu se iau in calcul sumele din adeverinta de salariu.
Am fost in cursul zilei de astazi la ANAF din str.Popa Tatu pentru a solicita o adevetinta de venit pentru perioada 2015 - 2016 care imi v-a fi eliberata in cursul zilei de joi saptamana viiotoare,adeverinta pe care o voi depune la acest dosar in vederea recalcularii indemnizatiei si stabiliri corecte a acesteia sper.
Daca eroarea de calcul se dovedeste a fi de la Agentia de plati si integritate in ambele dosare de concediu crestere copil pot sa imi recuperez sumele de la inceputul perioadei ?
Care ar fi pasii de urmat in acest sens?
Multumesc anticipat!
Cu stima ,
Angelica Stoica

Buna ziua,
In urma depunerii dosarului pentru indemnizatie crestere copil cu handicap de la 2 la 3 ani am primit decizia de indemnizatie.Am constatat ca s-a calculat gresit conform venitului meu net realizat in ultimile 12 luni anterior nasterii copilului atat aceasta decizie,dar si prima decizie de crestere copil pana la 2 ani.
Pentru decizia primita acum voi solicita recalculare, insa sumele deciziei anterioare fiind calculate eronat mai pot face ceva?
Atasez un calcul simplu al indemnizatiei crestere copil .

venit net total in baza adeverintelor salariale 27261 lei net
perioada de contributie 12 luni
total contributie = 27261 lei net /12 luni rezulta 2271.75 lei net
indemnizatie 85% din venit net
total indemnizatie 1930.9875 lei

indemnizatie decizie 2016-2018=1775 lei
indemnizatie decizie CH 2-3 ani=1743 lei

Daca nu ma insel si am calculat corect, cum este posibil ca cei de la Agentia de plati sa greseasca,doar au un program in care introduc aceste date .
Eu am sesizat aceste greseli acum ,nu m-am gandit ca trebuie sa ii verific de fiecare data .
Mai pot face ceva in privinta primei decizii ? Care ar fi pasii de urmat ?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspunsul acordat.
Buna ziua, Va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu o problema la care nu reusesc de cativa ani buni sa gasesc o solutie .

In anul 1990 mama mea dobandeste de la bunica ei prin contract de vanzare cumparare un teren intravilan in suprafata de 700 mp.
Actul respectiv a fost incheiat in 7 exemplare in prezenta a 4 notari deoarece bunica mamei nu stia sa scrie si nu putea semna acest document.

Din 1990 si pana in prezent in urma acestui document s-a achitat darile catre stat (impozit teren) pentru suprafata mentionata de catre mama mea.

In baza legii nr.18/1991 o matusa a mamei mele ,alta fica a bunici mamei mele solicita titlu de proprietate ,titlu in care este trecut inclusiv terenul pe care mama mea il detine prin Contractul de vanzare cumparare.
In momentul in care am dorit sa facem cadastru si intabulare si am mers la primarie pentru documente ni s-a spus ca terenul respectiv figureaza cu 2 proprietari.

Intrebarile mele sunt:
1) Cum este posibil ca primaria/prefectura sa emita un act de mostenire pe un teren care era deja vandut si la care platim impozit si avem ROL?

2) Ce pasi ar trebui sa urmam noi pentru a putea face cadastru si intabulare fara a ne lovi de titlul de proprietate emis ulterior actului de vanzare cumparare?

3) In cazul in care solutia ar fi in instanta de judecata pe cine ar trebui sa dam noi in judecata,Primaria,Prefectura sau mostenitoarea?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra,

Cu stima, Angelica Stoica