avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate alin_opran

Activitate alin_opran

Răspuns la discuția Refuz plata reparatie CASCO
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, as dori sa va supun atentiei o speta cu care ma confrunt acum si as aprecia orice sfat/indrumare in acest caz.
In iulie 2014 an achizitionat un autoturism de la Das Welt Auto Brady Bucuresti, Iuliu Maniu, in conditii de finatare prin Porsche Bank. Am avut obligativitatea de a incheia o polita Casco pe toata perioada contractuala de derulare a creditului. Cei de la Welt Auto s-au ocupat de toate formalitatile si actele necesare atat pentru credit cat si pentru polita Casco. De la acea data pana in prezent am achitat toate debitele fara intarzieri.
In luna decembrie am gasit autoturismul avariat in parcarea unui centru comercial. M-am prezentat la Politie (desi nu era necesar) si am obtinut dovada de reparatie. Cu aceasta m-am prezentat la Brady trade pentru reparatia masinii. Dansii au deschis un dosar la care au atasat toate documentele necesare, au facut fotografii, etc. Dupa cateva zile am primit telefon ca totul este in regula, sa ma prezint cu masina pentru reparat. In 2 zile a fost gata, am fost sunat dar nu o puteam ridica (si sa achit fransiza corespunzatoare) pana ce Uniqa nu dadea acceptul de plata.
Surpriza a venit dupa mai bine de 2 saptamani, cei de la Uniqa au refuzat achitarea reparatiei pe motivul ca la dosarul de Casco al masinii nu se regasesc pozele de risc facute (trebuiau facute) la Welt Auto inainte de a ridica masina in iulie 2014.
Am contactat pe cei de la Welt Auto, inca cauta de 2 zile email-ul pe care, sustin dansii, l-ar fi trimis catre brokerul Porsche Broker de Asigurari.
In acest moment serve-ul imi solicita mie plata reparatie in urma refuzului Uniqa de a deconta. Ma aflu in situatia de a nu fi gresit cu nimic, de a fi la zi cu toate darile catre banca si firma de asigurare si, cu toate astea, din cauza ca se pare ca cineva nu si-a facut treaba, sa stau cu masina blocata in service.
Ce sfat/indrumare imi puteti oferi?
Multumesc anticipat!