avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Activitate Kyrcea

Activitate Kyrcea



Cornel Vasile a scris:

1. Daca angajatorul refuza incheierea contractului cu litera b nu puteti demisiona fara preaviz decat daca:
- angajatorul renunta total la efectuarea preavizului;

- angajatorul nu-și îndeplinește obligațiile asumate prin contractul de munca.

2. Exista dovezi pentru munca suplimentara efectuata?


Totusi nu gasesc clar in lege sa scrie ca ar fi legal sa imi ia din salar daca nu respect preavizul.


Cornel Vasile a scris:

Atunci nu aveti cum sa demostrati munca suplimentara .

Inteleg. La demisie pot invoca unul din motive pentru a scapa de preaviz?
1 Lipsa fisa postului
2 Lipsa condica pontaje sau grafic ture
3 Lipsa medicina muncii anuale
4 Stres la munca
5 Lipsa personal ( 4 oameni fac munca a 5-6 oameni. De asta se fac si ore suplimentare la intreg grupul.

E gandita treaba de ei sa nu fie nici o urma nici macar pe telefon scris.

Cornel Vasile a scris:



2. Exista dovezi pentru munca suplimentara efectuata?


Nu exista grafic sau condica de pontaje. Doar verbal si banii la negru.
Daca angajatorul refuza incheierea contractului cu litera b pot demisiona fara preaviz fara sa mi se opreasca din salariu? Ce suma maxima sau cat la suta din salar poate opri angajatorul daca demisionez fara preaviz?
Pot scapa fara preaviz daca invoc motivul demisiei prin neplata orelor suplimentare care au fost cerute doar verbal ( fara condica si cu plata partiala la negru ) ?
Multumesc !
Buna ziua
Medicina muncii la angajare si anuala la angajatori este obligatorie. Va intreb pentru ca nu am facut medicina muncii la angajare si nici medicina muncii periodica anuala. Exista o lege care sa oblige angajatorul pentru medicina muncii o data pe an?
A zis ca nu exista fond de rulment.
Intrebarea cu zilele era din punct de vedere legal.

vali m a scris:

Cand se da in folosinta un bloc, sa zicem ianuarie, se comnsuma utilitati. Proprietarul nu are nimic de plata...inca.
In februarie vin facturile pt ianuarie...abia atunci incepe sa se lucreze la lista de intretinere, lista care se va afisa in martie.
Pana incep locatarii sa plateasca, se duce si mama scadentei la facturile emise.
Pentru asta se strang banii la fondul de rulment. Nu exista sa nu aveti....din ce plateste facturile??
Intrebati administratorul...presedintii sunt, unii, complet pe dinafara.

''noul proprietar va trebuie sa plateasca o zi sau 5 zile din luna Martie la intretinere?''...pe bune? cine sta sa calculeze la zile..? Dvs platiti martie.


Daca apartamentul s-a vandut pe 27 Martie si eliberarea s-a favut pe 30 Martie conform contractului de vanzare cumparare, noul proprietar va trebuie sa plateasca o zi sau 5 zile din luna Martie la intretinere?

Kyrcea a scris:

Am sunat presedinta si a zis ca nu avem fond de rulment... A zis ca nu a oprit niciodata pentru fond de rulment

vali m a scris:

Dvs aveti un fond de rulment, care se restituie proprietarului in momentul vanzarii. Intrebati administratorul cat aveti.



Am sunat presedinta si a zis ca nu avem fond de rulment... A zis ca nu a oprit niciodata pentru fond de rulment

vali m a scris:

Dvs aveti un fond de rulment, care se restituie proprietarului in momentul vanzarii. Intrebati administratorul cat aveti.

Nu inteleg asta cu fondul se rulment...

vali m a scris:

Spuneti-le sa va opreasca din fondul de rulment.
Pentru luna martie, dvs trebuie sa platiti.