avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate roxanastefan

Activitate roxanastefan

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Inca nu am reusit sa transcriu acest certificat de casatorie pentru ca nu locuiesc in Romania si prin consulat nu se poate. Au refuzat si la Consulatul din Africa de sud si la cel din Beijing, unde locuiesc in prezent. Acum s-a complicat situatia pentru ca sunt insarcinata si vreau neaparat sa fac aceasta transcriere inainte sa vina copilul. Am incercat prin avocati aici dar mi-au cerut sa le dau documentele in original si nu cred ca stiu ce fac.

Rugaminte: Ma poate ajuta cineva sa transcriu casatoria prin imputenicire? Daca da, va rog sa ma contactati privat, adresa mea de email este roxana.stefan@hotmail.com. Multumesc frumos

Roxana
Multumesc pentru raspuns. Iertati-mi totusi insistenta, la punctul 1 il iau pe sotul meu si il duc la notar unde dam amandoi declaratie ca nu avem alte casatorii active sau numai el? Si atunci va trebui desigur interpretul...

Va multumesc inca o data.
Buna seara, eu sunt casatorita cu un cetatean Sud African si avem certificat de casatorie emis de Statul Nevada, SUA. Este apostilat deja. Vrem sa transcriem certificatul de casatorie, am lista cu documentele necesare dar si cateva nelamuriri. Le spun punctual plecand de la cerintele legale:
1. Declaratia notariala ambilor soti (apostilata sau supralegalizata si tradusa) din care sa rezulte ca nu au casatorii anterioare nedesfacute (pentru tarile Emiratele Arabe, Bangladesh etc.. printre care si Africa de Sud) - nelamurire: se refera la situatia in care casatoria s-a incheiat intr-unul dintre statele mentionate in paranteza? Sau la nationalitatea unuia dintre soti? se face in Romania in lb. romana el nefiind vorbitor de limba romana????
2. Dovada regimului matrimonial.. eu de unde iau treaba asta? Si cum poate sotul meu sa semneze o hartie intr-o limba pe care nu o intelege?
3. Este necesara prezenta unui interpret? Daca da, de unde il iau ca sa fie acceptat de starea civila? Nu stiu daca e relevant dar este vorba despre Starea Civila Sector 2 Bucuresti.

Va multumesc foarte mult si apreviez orice ajutor!

Roxana Stefan