avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate addarall

Activitate addarall

Daca le stiam pe toate nu mai intrebam ,dar cand te duci la avocati si fiecare iti spune alta varianta si alti bani,ce faci?? Te conformezi cu orice? La procesul de divort altceva mi s-a spus altceva s-a facut,si ca si cum nu era de ajuns cautam fostul sot cautam si avocata pentru ca nici de ea nu dadeam.
Se poate cerere custodia totala a copilului in cazul in care decizia de la divort este definitiva si custodia comuna?Si ca intotdeauna nu pot sa dau de tatal copilului.
Daca scapa asa usor fara sa plateasca pensia de intretinere din ultimii ani nici ca am sanse vreodata sa vad ceva de la el.Nu se poate face pentru neplata din 2017 ?cu asa legi aici nici ca se va stresa vreodata sa plateasca.Este pur si simplu inexistent ca tata dar cand e sa ii cer procura pentru copil ameninta (asta dupa ce il caut prin toata tara sa dau de el).Pentru ca orice proces dureaza de aceea am zis sa cer procura ,o singura data a fost de acord sa o dea si atunci a facut scandal la notar ca imi da numai daca ii fac eu hartie la notar ca nu am nici o pretentie de la el sa ii cer pensia de intretinere.Cum i s-a spus ca acest lucru este absurd fiind vorba de un drept al copilului a inceput s tipe pana l-au dat afara .Singura data cand ne-am intalnit in 7 ani de la parasirea domiciliului si nu s-a rezolvat nimic asa ca am decis sa fac proces.Multumesc mult!Orice informatie ma poate ajuta!
Actele pentru resedinta le voi face dupa casatoria care va avea loc in strainatate,nu se prezenta la proces ,nu plateste pensia de intretinere copilului desi este obligat 150 lei p luna.Se va redeschide dosarul de la divort pentru a cere custodia totala?Ce as putea face pentru a obtine mai repede custodia totala?Dar si pentru neplata pensiei de intretinere dar si a cheltuielilor de proces pe care nu le-a platit de acum patru ani?Plangerea pentru neplata intretinerii copilului se face cu avocatul la tribunal? Multumesc mult pentru ajutor !o zi buna!
Da,custodia este comuna.Unde anume trebuie sa ma adresez?Nu s- prezentat niciodata la vreun proces si in plus este negativ la orice tine de copil(cand se gandeste sa raspunda la telefon,mai precis nu are niciodata numar de tel pentru perioada lunga cand e in tara).Multumesc mult pentru ajutor
Sunt divortata de aproximativ 4 ani ,parasind domiciliul de fapt d l 6 luni de la nasterea fetei(disparitie totala mai exact),tatal fetei a platit pensie alimentara d 10 ori in acest timp ,nu a platit taxele de divort care i s-au impus ,in 4 ani d zile a vazut de 5 ori,a fost plecat si in strainatate,cand il suni de pensie vorbeste urat ,nu i s-a facut ancheta sociala ,nu a cerut la divort drept de a vedea fata,in nici un caz nu a participat la educatia fetei iar eu am decis sa ii ofer o viata si o educatie in strainatate o data cu mutarea mea dupa casatorie in strainatate.Ce as putea face? Mentionez ca a facut inchisoare dupa spusele lui sau doar a fost pretext al disparitiei,nu-mi doresc in nici un caz un tata care nu are educatie (8 clase) cu puscarie sa fie exemplu pentru fata mea.