avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate ContaDenis

Activitate ContaDenis

Multumesc. Am consultat un avocat, pe care l-am platit ...,dar nu sunt multumita de modul in care ma sfatuieste, tot timpul am avut impresia ca tine partea sotului.., ca avocata lui ii mai implicata, chiar daca el este un mincinos, care minte asa in cat si el crede ca e adevarat ce spune. De ex, as fi putut divorta din culpa exclusiva a sotului, fiica mea a facut plangere la politie pt. ca a plecat de acasa din cauza comportamentului sotului, si a zis sa nu cer instantei sa solicite sau ea sa solicite de la politie plangera fetei , de unde reiesea modul lui de comportament, intrucat martori directi la comportamentul lui au fost doar copiii si tatal meu.
La notar nu facem divortul, dar avocata lui si acum si a mea spune ca daca facem tranzactia
de imobiliare inainte de primul termen la notar, odata cu solutionarea divortului in 16.04, se termina totul si se evita plata taxei de timbru. Ca e metota de a scapa cat mai repede.
Multumesc, Se pare ca sunt foarte mari si taxele de timbru, nu l-as putea evacua, pana la solutionarea partajului..... sa se bucure de banii nemunciti de el
Multumesc frumos, initial nu a fost posibil divortul la notar, si nici intelegerea nu era sigura. E o persoana dificila, mi s-a spus ca avand in vedere ca am cazut de acord, aceasta este procedura prin care la primul termen se termina totul. Avand in vedere ca erau foarte multe complicatii, Gen casa era a mea, s-au facut investitii, mai erau trei garsoniere din care una platita de tatal meu, au fost bani economisiti de el pe care nu eram imputernicita si acum a sustinut ca nu-i mai are....Am renunta la mai multe pretrentii numai sa se termine...
Am ajuns la o intelegere cu divortul si partajul. S-a semnat o tranzactie, si nu inteleg de ce avocata fostului sot a insitat sa mergem cu partajarea bunurilor la notar inainte de primul termen pentru divort. Mai ales ca nu vreau ca sotul sa nu mai fie de acord cu divortul, si este un mincinos care promite ca face ceva si apoi nu se tine de cuvant, Iar banii care ar trebui sa mii dea in urma partajului avocata lui a sustinut sa mii dea dupa data stabilita pentru divort. Daca eu semnez pentru bunurile imobile si dupa aceea el nu se tine de cuvant cu divortul, nu inseamna ca eu pierd ca nu mai am ce negocia odata ce am semnat ca bunurile sa fie a lui?
Multumesc
Buna ziua, pentru a fi acceptata disjungerea unui divort de partaj, ar trebui introdus neaparat un dosar de partaj separat, simultan cu cererea de disjungere? Multumesc.
Multumesc mult.
Buna ziua, Am introdus actiune de divort din culpa exclusiva a paratului. Acesta a facut o Cerere reconventionala in care solicita divortul prin acord sau din culpa comuna, + 2/3 de retentie pt. drept de creanta 2/3 asupra investitiilor facute de acesta pentru a nu se face evacuarea din imobilul meu proprietate dinaintea casatoriei, fara sa dovedeasca acest drept, sustinand ca am inceput investitiile la casa mea , din vanzarea unei garsoniere, cumparata, din banii detinuti de acesta din vanzarea unei alte garsoniere detinuta de parat, inainte de casatorie, fara sa plateasca taxa de timbru la cererea reconventionala. Dar mai ales fara sa dovedeasca aceasta, intrucat nu are cum, investitia a inceput cu un an inainte ca el sa isi vanda garsoniera, mai mult, mare parte a investitiei s-a finalizat inainte de vanzarea garsonierei respective. A participat intradevar si cu bani din garsoniera respectiva , dar cel mult 1/3 din banii proveniti din vanzarea respectiva., sau cu bani di salariu. Mai mult restul banilor, + alti bani proveniti din salariul lui si economisiti in timpul casatoriei i-am identificat intr-un cont al paratuilui. In raspunsul la Intampinare, am fost de acord sa divortam prin acord, iar daca acesta nu este de acord, din culpa lui exclusiva, In conditiile in care, se cere disjungerea actiunii de divort de partaj, este necesar ca eu sa introduc si actiunea de partaj o data cu raspunsul la cererea reconventionala sau pana la primul termen , pentru a nu se institui dr. de creanta si de retentie, pt. a putea cere evacuarea, intrucat are bani depusi in conturi pe care eu nu sunt imputernicita, si minte in legatura cu dreptul respectiv, intrucat si parintii mei au contribuit in mod semnificativ la investitiile din casa, si mai detinem imobile in comun, el impilcandu-se doar daca eu din imprumuturi contractate pe numele meu sau tatal meu din economiile lui, implicandu-se sa faca ceva, in imobilul in care si el locuieste. Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumnevoastra!