avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1400 soluții astăzi
Forum Activitate Zbona

Activitate Zbona

Buna,

V-as ruga sa imi spuneti daca am vreo sansa in instanta de castig referitoare la urmatoarea problema:
Anul trecut 2018 Februarie am achizitionat o masina din SUA. Aceasta a trecut testul RAR si actele au ajuns la cei de la inmatriculari auto in februarie 2019 care pur si simplu mi-au dat dosarul inapoi dupa 2 luni cu un refuz verbal motivul fiind lipsa "Certificate of Title". Masina are "Salvage certificate of Title" si toate actele, taxe vamale chiar si "Vehicule Registration Certificate" echivalent certificat de inmatriculare. Intradevar lipsesc placutele de inmatriculare din SUA insa acelea se iau jos odata vanduta masina. De asemenea mentionez faptul ca am primit numere rosii pe 3 luni exact cu aceleasi acte. Am studiat legislatia si nu scrie nicaieri despre ce certificate sunt admise si ce certificate nu se admit. Am vb si in SUA si nu se poate elibera un alt act, decat in cel mai bun caz daca masina e in state sa imi dea un "Prior Salvage Certificate of title", mentionand ca e o problema de procedura la noi in tara refuzul de inmatriculare. De asemenea pana la sf. lui 2018 stiu masini similare ca acte care s-au inmatriculat. In alte tari europene este posibila inmatriculare gen Ungaria, Cehia, Polonia. Cei de la inmatriculari motiveaza refuzul de un document venit de la Bucuresti la nivel de tara cum ca doar cu "Certificate of title" se pot inmatricula masinile. Multumesc anticipat pt. raspuns.
Buna ziua,

Stau in oras intr-o zona rezidentiala, bulevard, iar de curand noul meu vecin, lipit de gardul meu, si-a adus o gramada de masini si s-a deschis o afacere de dezmembrari auto.
Tin sa mentionez urmatoarele:
1. Terenul se afla in Municipiu Satu Mare
2. Zona rezidentiala stanga si dreapta, vizavi vecini cu case toti
3. Este bulevard
6. A adus circa 70 masini bancadite, iar numarul lor este in crestere
5.Terenul si l-a achizitionat recent.
6. Toata ziua este un dute vino la el in curte + zgomot tot timpul, inclusiv sambata.
7. Are pavaj aproape pe toata curtea, am vz ca urmeaza sa isi instaleze si bazin de colectare apa reziduala, rezultata in urma spalari pavajului. (probabil ca cu aceasta spala ochii la mediu).
8. Vanzari piese la negru (fara acte) 80-90%.
9. Deocamdata nu are autorizatie de functionare, dar functioneaza de 2 luni aproximativ...
10. 80 % Din geamurile casei daca ma uit pe ele vad masinile dezmembrate.

Este legal ca acesta sa isi desfasoare activitatea fara acordul vecinilor?
A inceput recent sa isi realizeze ceva constructie - gen garaj din resturi fara nici un acord de la vecini, este legal?

Daca eu doresc sa imi vand acum proprietatea, casa, pe langa ca nimeni nu o mai doreste fiind amplasata langa un depozit auto, are si o valoare foarte mica.
Pot da in judecata primaria pt. daune, daca aceasta ii acorda autorizatie de functionare?

Eu platesc taxe si impozite pt. ce? Sa vina cineva care sa faca ce vrea el?
Adica daca eu am un teren pot sa fac ce vreau eu pe el, cum vreau eu, primaria nu are nici un plan urmbanistic, fara bun simt? Totusi suntem in 2017...