avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate donsavas

Activitate donsavas

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Din cate stiu,nu am voie sa profesez fara autorizatie,indiferent de domeniul in care lucrez. Am inteles ca e o fapta penala ce are ca urmare condamnarea in inchisoare sau sanctionarea cu o amenda. Mie nu imi este teama de niciuna dintre proceduri,ci de faptul ca voi ramane cu dosar penal(raman,nu?)
Cineva m-a acuzat ca racolez persoane pe internet si ca profesez ca psiholog fara calificare. Eu nu consider ca profesez si nici ca as consilia,mai exact,eu fac terapie cu adolescenti rataciti care au nevoie de ajutor si nu isi permit sa mearga la un psiholog sau isi doresc sa fie ajutati online. Eu nu le-am cerut bani niciodata si nici de primit ceva nu am primit. Singura mea satisfactie a fost aceea de a face o fapta buna. Persoana care m-a reclamat este un individ necunoscut pe internet care are impresia ca ar fi vorba de mai mult de atat si totodata,are o problema cu raspunsurile pe care le dau in comunitatea respectiva(acolo e ca o competitie,prefer sa nu dau numele site-ului) si face orice pentru a ma inlatura,a mi se inchide contul si cauta sa ma sanctioneze politia pentru ca le scriam unor adolescenti ca pot sa vorbeasca cu mine in privat. Nu vad unde ar fi problema,avand in vedere ca nu ceream o contravaloare pentru a vedea ''serviciul'' meu ca pe o profesie facuta in ''contrabanda'' . Eu ,cercetand si studiind domeniul acesta foarte bine,pasionandu-ma ,am ales sa ajut oamenii,fara sa fac facultate,aceea fiind o pierdere de timp,dupa parerea mea(avand in vedere ca nu se mai castiga cum se castiga pe vremuri din psihologie,acum sunt multi care profeseaza cu diploma da nu se descurca- a nu se intelege ca eu ma descurc mai bine ca ei,dar ,spre deosebire de cei cu diploma,eu profesez doar pentru a ajuta oamenii,nu am alte interese-)
Mie mi se pare mai grav faptul ca persoana respectiva,desi nu are martori sau vreo dovada impotriva mea,ma acuza pe nedrept. Spune intruna ca racolez oameni pe internet. ok a racola= a ademeni. I-am ademenit cand le-am spus ca pot face terapie cu ei gratuit,dar unde e problema? nu cred ca am ajuns eu sa intru in competitie cu un psiholog adevarat astfel incat sa se ceara ca si eu sa am autorizatie(am avut vreo 2-3 ''clienti'' cum zice individul) si repet,nu am cerut ,nu am tras vreun apropo in legatura cu banii. Ma simt prost ca am incercat sa ajut acum! Nici nu imi mai vine sa ajut,desi am ceva cereri,mi se scarbeste cand vad atata rautate. Chiar si de ar fi ilegal,cum te poti impotrivi unui om care ajuta si nu cere nimic in schimb,nu iti face rau in vreun fel? E posibil asa ceva? este omenesc?nu mai poti nici sa ajuti pe lumea asta? Am inteles,poate individul crede ca am alte intetii,dar daca nu ai dovezi,de ce ma ameninti cu politia? de ce ma calomniezi,acuzi fara dovezi? cica ''racolez clienti'' . Nu am problema cu primul cuvant ''a racola'' intrucat asa am facut insa ...''clienti'' ? pe bune? unde imi sunt ei mie clienti daca nu ma platesc? Sa te fereasca Dumnezeu! Vreau sa vad si parerea voastra. Va multumesc mult pentru ajutor! Dumnezeu sa ne ajute pe toti!