avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiCostisor

Activitate MihaiCostisor

Multumesc pentru raspuns,dar din cate am citit ar exista o lege,prin ceea ce vin vecinii sa semneze cand se monteaza centrala/gaz separat , ca se vor face aceste demersuri de redimensionare a instalatiei,financiar e cam dificil pentru ei pentru montarea unei CT....2 pensii,una si ceva merg pe medicamente....restul cheltuieli si mancare cam din cat ramane,prea putin.De aceea daca ar fi dimensionata corect instalatia ar avea cheltuieli normale,ca si scara vecina,decente,caldura nu a fost problema ca dau.Si de aceea as vrea sa vedem ce pot face in privinta sa ramana pe acelasi sistem si cei ce si-au pus centrale sa se tina de "semnaturile" adunate ca sunt de acord vecinii si cu redimensionarea instalatiei.
Va multumesc
Buna ziua.Parintii mei au o problema legata de incalzirea locuintei.Ei sunt racordati la sistemul vechi de caldura,iarna aceasta au ramas singuri pe scara fara centrala termica proprie.Cheltuielile pe masura,legat de scara vecina ce nici un locatar nu are centrala proprie caldura le-a venit in jur de 300 lei/apartament,parintilor mei in jur de 800 lei.Din cate s-au informat,orice locatar ce si-a pus centrala proprie trebuia facut proiect,si la randul redimensionata teava de alimentare cu caldura....ceea ce nu s-a facut niciodata,ramanand singur pe o scara de 15 apartamente,teava principala are acelasi debit ca si pt 15 apartamente.Din cate am inteles era de datoria asociatiei sa ceara regiei autonome sa redimensioneze conducta,costurile fiind impartite.S-a schimbat contorul de caldura cat mai erau 3 familii la sistemul vechi,li s-au bagat costuri ca si cum ar fi fost toti 15 racordati la sistemul vechi dar s-a impartit la 3,scara vecina aceeasi problema le-a venit 100 lei/apartament la scara 1 in jur de 700 lei/ apartament.As vrea sa stiu cine in Cluj-Napoca se ocupa de probleme de genul acesta sa ii indrum pe parintii mei spre consultanta si sa stie ce au de facut in recuperarea banilor platiti pentru nerespectarea demersurilor mentionate mai sus. Va multumesc