avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate luci0000

Activitate luci0000

Răspuns la discuția SUCCESIUNE APARTAMENT 3 CAMERE
bine, am inteles.Mai am o intrebare: daca eu ii actionez in judecata, deschid succsiunea, a trecut un an de la moartea soacrei mele , si ceilalti 3 frati nu se prezinta la judecatorie, ei toti sunt in Grecia dar au domiciliul in Romania, lor o sa li se dea parte din apartament sau nu?
Buna ziua.Am si eu o nelamurire si anume: socrii mei au decedat, a ramas un apartament dupa ei.Sotia mea mai are 2 frati si o sora plecati din tara.Doi dintre ei ne-au facut procura ca nu au nici o pretentie la apartament dar la ambasada le au spus ca nu pot face procura ca sa-i cedeze sotiei mele partile lor, doar procura ca nu au pretentie la apartament.Noi am deschis actiune in instanta privind succesiunea, l-am chemat in judecata pe fratele care nu doreste sa renunte la succesiune, cel carevrea parte.Nelamurirea mea este daca sotia mea va trebuii sa-i dea parte pe 25% din apartament sau pe 50% daca ceilalti au renuntat.Avocatul ne-a spus ca noua o sa ne revina 75% daca ceilalti 2 au renuntat, sper sa fie asa.Noi avem toate actele de la apartament, principalele imbunatatiri sunt facturate pe numele nostru, noi i-am ingropat , am o gramada de facturi platite la acel apartament.Va multumesc si astept raspuns.