avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate DidinuSFI

Activitate DidinuSFI

Multumesc .
Buna Seara! Ma numesc Florin si am 22 de ani . Locuiesc impreuna cu parintii mei. De cand ma stiu m-am confruntat cu violenta in familie. Tatal meu este agresorul iar mama mea este victima. Mama mea a fost agresata fizic, verbal, psihic... in toate felurile cu putinta. Locuim in casa parintilor mamei mele pe a caror nume este si casa. De trei luni agresorul a suferit un atac cerebral vascular si de atunci nu mai are voie sa bea alcool si are o gramada de pastile de luat . Cu toate acestea el continua sa o ameninte verbal si o termina psihic. E o relatie agresor-victima in care el o joaca psihic pe ea. Acum ii vorbeste frumos si peste putin timp o agreseaza verbal. De ceva timp am inceput sa am probleme psihice din cauza acestei situatii care dureaza de foarte multi ani. Mi-am dat seama de ceva vreme ca mama mea ma minte si ca nu imi spune tot ce i se intampla , de frica. Acum doua zile am avut o confruntare directa cu tatal meu in care i-am reprosat foarte multe si i-am spus ca nu are voie sa se atinga de nimeni din aceasta casa. El continua pe ascuns sa o ameninte si sa isi bata verbal joc de ea. Ea imi ascunde dar mi-a recunoscut ca s-a saturat si ca vrea sa depuna plangere la politie impotriva lui.
*Intrebarea mea este ce trebuie sa fac pentru a obtine ordinul de protectie, atat eu cat si mama, si daca putem sa-l dam afara de aici din casa parintilor mamei mele. Ce sanse avem ?
Multumesc.