avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate LaurentiaC

Activitate LaurentiaC

In urma unui interview am fost anuntata ca: urmeaza sa ma angajeze, pe un salariu brut de 750 Euro. Salariul se va plati in RON, la cursul mediu lunar (calculat ca medie aritmetica a cursurilor BNR din luna respectiva). In contractul pe care l-am semnat, la punctul Salariu apare, citez: salariul de baza lunar brut este de 3000 lei, echivalent a 750 Euro calculat la un curs de schimb de 4 lei/Euro. Salariul se va plati in RON, la cursul mediu lunar, calculat exact ca in paragraful anterior.
- Sa consider ca am fost dezinformata in mod voit, un salariu propus in notificarea initiala si altul in contract?
- Este corect sa se foloseasca o rata de conversie Euro/Ron diferita de cursul BNR si mai ales, diferita de ceea ce scrie clar in contract, Salariul se va plati in RON, la cursul mediu lunar (calculat ca medie aritmetica a cursurilor BNR din luna respectiva)?
Ce as putea face acum? In momentul primirii notificarii de angajare, eu mi-am depus demisia la firma la care lucram.


Buna ziua, am un angajat aflat in a treia luna de munca. Contractul de munca este facut pe perioada nedeterminata, fara a se specifica perioada de proba de 3 luni. Pot inceta unilateral contractul sau de munca, pana la implinirea celor 3 luni? Persoana nu corespunde cerintelor postului ocupat si, din pacate, am constatat asta dupa prima luna de activitate. Daca pot sa-i sistez contractul, este nevoie de preaviz? Si conform carui articol pot face incetarea contractului?
Multumesc pentru raspuns, cu anticipare!