Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diferenta salariu propus prin notificare si salariu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diferenta salariu propus prin notificare si salariu stabilit prin contractul de munca

In urma unui interview am fost anuntata ca: urmeaza sa ma angajeze, pe un salariu brut de 750 Euro. Salariul se va plati in RON, la cursul mediu lunar (calculat ca medie aritmetica a cursurilor BNR din luna respectiva). In contractul pe care l-am semnat, la punctul Salariu apare, citez: salariul de baza lunar brut este de 3000 lei, echivalent a 750 Euro calculat la un curs de schimb de 4 lei/Euro. Salariul se va plati in RON, la cursul mediu lunar, calculat exact ca in paragraful anterior.
- Sa consider ca am fost dezinformata in mod voit, un salariu propus in notificarea initiala si altul in contract?
- Este corect sa se foloseasca o rata de conversie Euro/Ron diferita de cursul BNR si mai ales, diferita de ceea ce scrie clar in contract, Salariul se va plati in RON, la cursul mediu lunar (calculat ca medie aritmetica a cursurilor BNR din luna respectiva)?
Ce as putea face acum? In momentul primirii notificarii de angajare, eu mi-am depus demisia la firma la care lucram.

Ati vorbit cu angajatorul despre aceasta situatie ?
Astazi vorbesc.