avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate Paraschiv2017

Activitate Paraschiv2017

Răspuns la discuția Blocare acces uscatorie la bloc
Multumesc pentru raspunsurile date, din pacate niciunul nu corespunde intrebarii puse de mine:
" Daca vreo lege pedepseste ocuparea abuziva a uscatoriei, spatiu destinat chiar uscarii rufelor. Unde sa-l dam in judecata pe administrator."
Daca am pus intrebarea pe acest forum, este ca orice o rezolvare amiabila a problemei nu este posibila.
Presedintele este tatal administratorului, cenzor este sotia administratorului (este casiera la primarie) si din "comitet" mai face parte fostul presedinte care este paralizat din august trecut. Atat eu, cat si vecinii mei am incercat sa vorbim cu ei de numeroase ori.
Adunare generala nu s-a tinut de ani de zile, si chiar daca s-ar tine n-ar participa decat comitetul, ei sunt 4, noi 6 ( daca ne-am duce am fi jigniti) si 10 chiriasi fara drepturi.
Despre faptul ca nu te poti judeca cu admiitratorul, chiar in cartierul nostru un adm. a fost condamnat pentru niste matrapaslacuri.
Hotararea adunarii generale nu este sfanta, ea trebuie sa respecte legile Romaniei.
Poate are dreptate unul din chiriasi, sa obtinem dreptul de a folosi uscatoria contra o "atentie".
Toate cele bune!



Din vara anului trecut, noul administrator, a blocat accesul la uscatorie, unde a stabilit "sediul asociatiei".
De atunci suntem obligati sa punem rufele la uscat in spatele blocului pe niste sarme legate de copaci. De cateva ori unele rufe au fost furate, iar de multe ori au fost murdarite de copiii de la scola vecina.
Uscatoria este folosita de administrator doar vreo 6 ore pe luna cand incaseaza intretinerea, se poate stabili, "daca se vrea", ca cele 5-6 familii care folosesc uscatoria, adica cei care nu au balcoane, parterul si et. 4. sa nu usuce rufe cand se fac incasari. Din pacate "comitetul" nu vrea sa inteleaga, noi suntem niste "bosorogi" care n-ar drepturi.
Intrebarea mea este, daca vreo lege pedepseste aceasta ocupare abuziva a uscatoriei, spatiu destinat chiar uscarii rufelor. Unde sa-l dam in judecata pe administrator.
Mentionez ca am reclamat la primarie, a vedit o domnisoara, a discutat cu "comotetul" cca. o ora dupa care a iesit clatinandu-se si s-a urcat intr-un taxi chemat de administrator. Cu noi nu a discutat.