avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters424661

Activitate ContSters424661

Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
In explicatiile listei de plata nu apar salariile si indemnizatiile ptr administrator, femeia de serviciu, presedinte, cenzor?

din pacate nu scrie, doar cheltuieli administratie atat... ce inseamna cat cui ...nu este specificat
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
Parcul din fata blocului cui apartine si cine trebuie sa se ocupe de amenajarea lui?
suntem singurul bloc din cartier si in oras care nu are alee asfaltata si iluminare in fata blocului
cand am intrebar primarul de ce a zis ca nu a dorit presedintele de bloc modernizarea pe motiv ca va face din banii nostri un parc
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
Anonima dar banuim ca persoanele care au participat se cunoasteau intre ele!

da, normal,
presedintele de bloc e platit pentru functia asta?
ca al nostru se bate cu pumnii in piept ca face asta degeaba dar toata ziua invarte cate ceva,
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
deci sunt puse corect, nu a fost beat nimeni in 63,pentru ca scara care da in parcare e B si cea care da in parc e A, ideea initiala era ca s-a inceput modernizarea liftului pe scara B a fost ca a gresit literele cel care a facut proiectul blocului,
nu am nimic cu nimeni, e buna ideea, sustin proiectul dar faptul ca deciziile s-au luat pe furis cu cateva persoane din bloc fara o sedinta in majoritate si fara un anunt in prealabil, si ca acele costuri de modernizare a liftului si firma care va face lucrarea nu a fost selectata la o licitatie, mai rau a fost anonima pana am cerut sa fie afisate si detaliile
astfel de conduite intr-un bloc in care suntem cateva familii de tineri nu prea cred ca se pot trece cu vederea asa de usor
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
Altfel, care scara da in strada (aleea) principala?

Blocul are doua intrari, una din spate (din parcare)- sc B si una din parculetul blocului - Sc A
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
Cum sunt numerotate, de la stanga la dreapta sau invers?

sunt numerotate fata spate, sc A da in parculet, scara B da in parcare.
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
cati din proprietari? din 88 apartamente au participat la sedinta 15? pot hotari 15 pers pentru 200?
Adriantot a scris:

Pai v-ati obligat singuri prin hotararea ce ati luat-o impreuna. Legea 230/2007 prevede ca proprietarii pot hotari in adunarea generala asemenea investitii.


Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
Da, locuiesc pe scara A si explicatia a fost ca se incepe cu scara B pentru ca cel care a numerotat scarile in 1963 a fost beat si a gresit ordinea
iar o varianta mai serios a fost ca liftul de pe scara B are mai multe ore de functionare desi cel de pe scara A e zilnic blocat si bagat in reparatii (pe care le platim noi, logic)
Răspuns la discuția Legea asociatiei de proprietari
adunarea generala a fost facuta cu 15 persoane, legea asociatiei nu spune ca hotararile se iau in urma votului a 50%+ 1 din membrii? asta ma intereseaza cel mai bun sa stiu
Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc vechi de 10 etaje, doua scari si 88 apartamente, in aprilie anul trecut,printr-o sedinta de bloc cu 15 locatari (mai putini dar atat au fost trecuti pe procesul verbal) s-a stabilit ca avem nevoie de lifturi noi si sa dam fiecare apartament cate 100 lei timp de 18 luni.
lucrarea urma sa inceapa la unul din lifturi (pe scara B nu pe scara A ) in luna august, dar care a inceput in cele din urma in ianuarie anul acesta
prin urmare vreau sa stiu ce temei legal au sa ceara aceste sume si cum ne pot obliga sa platim aceasta suma