avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters424832

Activitate ContSters424832

Utilizator GI_Jane2,

Eu am deschis acest topic pt ca ma simteam nedeptatit; am cerut o parere daca si cum pot contracara acesta nedreptate...

Dupa raspunsurile utilizatorilor ''Ares-3'' si ''asaofi'' se pare ca exista...acelea au fost postari la subiect si menite sa ma ajute pe mine nu pe celalalt ca doar eu am deschis topicu-ul...

Mesajul dvs nu face decat sa incerce sa ma descurajeze si sa renunt la orice actiune in beneficiul celeilalte parti, asa cum doriti in baza apropierii de sex...

Vorbele dvs de acolo nu au nici cel mai mic adevar...

1. nu eu am cerut la divort revenirea la numele de fata;
2. Niciun om nu poate cere pe motiv ca nu-i mai place lui actualul nume (in afara de numele cu conotatii jignitoare) sa ceara alt nume de familie. Nu cred ca eu pot sa-mi iau un nume de fata ca poate asa mi-ar placea mie.
3. Nu poti sa platesti pe cineva sa-ti dea numele...

Parerea mea este sa-mi oferiti niste sfaturi in sprijinul meu, daca puteti asa cum au facut cei de mai sus...
Stimata Roxana_Di,

1. Noi am stat impreuna doar 3 ani si nu am facut nimic care sa necesite pastrarea numelui. Studiile erau terminate demult, casa, masina, bunurile cumparate demult, toate acestea pe numele de fata...deci lasati ''argumentul'' cu identificarea ca in cazul meu chiar nu se justifica...Toate actele fostei sunt pe numele de fata, deci care ar fi motivul atunci sa aibe altul?
2. Argumentul ca legea e gresita este complet fals...la divort, sotia are dreptul sa ceara sa pastreze numele comun...judecatorul decide in functie de argumentele fiecaruia...deci aberatia ca sotul nu-i da acordul ca sa se razbune pe biata mamitica nu tine...judecatorul nu i-a dat initial acordul, pentru ca, ce sa vezi in cazul meu, numele era ''jegos'' si fosta nici nu l-a cerut macar...Cum sa primesti ceva daca nici macar nu ceri?...daca nu credeti va trimit un scan dupa hotararea de divort...

E dreptul dvs sa va luptati cum credeti...Va doresc sa va luptati mult, lung si costisitor si in final sa pierdeti glorios sa vedeti cum e...legea din Roamania acorda absolut toate drepturile mamelor, tatii dupa divort devenind simple portofele de muls...

[Atentie la limbaj!]
Stimate utilizator Karin25,

Dumneavoastra emiteti judecati fara a ma cunoaste pe mine sau speta in cauza.

In momentul in care la divort, fosta sotie nu a cerut si in consecinta nu a primit numele meu, atunci nu s-a mai gandit la ''confortul'' de a avea acelasi nume ca al copilului? La acel moment se putea sa-mi jigneasca numele, familia, spunand ca nu ar purta acest nume ''jegos'' niciodata in viata? Daca nu stiti faptele v-as invita sa nu va mai bagati, ca un om de ''bine'' ce va dati...
Este cumva corect sa vii dupa divort, pe ascuns, fara acordul fostului sot, sub neclaritatile si ambiguitatile din art 4, alin (2) litera ''m'' din OG'' si iti schimbi numele dupa bunul tau plac? Poate dvs. vi se pare ok sa ''ocolim'' normalitatea, doar pt ca asa are da bine....

Cliseele astea ca e mai confortabil ca mama sa aibe acelasi nume cu copilul sunt niste argumente penibile...Copilul sufera ca nu are tatal alaturi, ceea ce este observat si de colegi, prieteni, anturaj, nu aberatiile ca nu are acelasi nume ca mama...

Daca tot vedeti dvs ''binele'' copilului, pentru noi astia amarasteni, carora nu le aproba consilul judetetan schimbarea numelui pe motive puternic argumentate (ioc nu exista niciun motiv, cu atat mai putin puternic argumentat), credeti ca pe mine ma baga consilul judetean in seama daca cer marirea dreptului de vizitare, care este in interesul copilului? Normal ca nu ma baga, or sa zica ca este de competenta judecatoriei, aceeasi judecatorie care s-a pronuntat si in privinta numelui.... sau unde ne convine putem sa evitam judecatoria?????
Buna ziua,

Am primit raspunsul oficial de la Evidenta populatiei....
Acolo se specifica faptul ca fost sotie a cerut dupa divort schimbarea numelui pe cale administrativa....''cererea fiind aprobata prin emiterea de catre Presedintele Consililui Judetean a dispozitiei privind schimbarea numelui, in baza art 4, alin (2) litera ''m'' din OG''.
Litera ''m'': alte asemenea cazuri temeinic justificate...

Ce mai pot sa fac in aceasta situatie?

1. Sa ma indrept cu o petitie catre Consiliul Judetean sa ma lamureasca si pe mine care au fost cazurile temeinic justificate?
2. In caz ca ma adresez judecatoriei este de competenta sa sa judece daca actiunea a fost legala, daca motivele au existat si au fost justificate, sau in acest caz Consiliul judetean este ''judecatoria'' si o actiune in instanta nu ar avea nicio finalitate?

Multumesc.
Ceea ce sugereaza d-nii mai sus este faptul ca ''doamna'' a invocat pentru schimbarea numelui pe cale administrativa alte alineate / motive decat cel in care acordul fostului sot este necesar. Nu stiu daca este legal, dar se pare ca a reusit...

In foaia primita de la Evidenta Populatiei am fost informat doar ca si-a schimbat numele pe cale administrativa, fara a spune in baza carui motiv / temei...Am cerut ulterior clarificari suplimentare...
mirebire a scris:n
nm_cristescu a scris:n
nVa multumesc pentru raspuns...am primit foaie oficiala cu antetul Evidentei Populatie in care se specifica faptul ca fosta sotie a pus in practica hotararea judecatoreasca dupa care si-a schimbat din nou numele (cu al meu) pe cale administrativa fara sa-mi fi fost cerut vreodata acordul...n
nnProbabil si-a schimbat pe cale administrativa numele in baza unuia dintre motivele de mai jos:nb) când persoana în cauza a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreste să îl obțină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum și asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume; nh)când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalți membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopției, a menținerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiatiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă; nnE dreptul dvs sa intrebati, insa imi pareti cam incrancenat pentru ceva ce nu e unic al dvs. n


Am raspuns mai sus la acesta: ''Dar atunci ce rol mai au hotararile judecatoresti, daca se poate pur si simplu dupa sa depui o cerere, fara acordul fostului sot si sa-ti schimbi numele, pe care paradoxal initial nici nu ti-l dorisei...?
Sa se spuna in hotararea judecatoreasca faptul ca sotia poate face ce vrea...ca dupa cum se vede si cu acordul meu si fara e tot aia....''
Chestiunea este f clara...nu ai cerut si nici primit in urma hotararii judecatoresti numele din timpul casniciei...acum te trezesti ca te-ai razgandit si cauti cai si chichite legislative sa-ti schimbi numele...ghinion, nu putem face in tara asta chiar tot ce ne trece noua prin cap pentru ca sper ca avem o lege pe care trebuie sa o respecte fiecare...
Legal si moral, daca nu ai cerut numele la divort si nu ti s-a acordat este sa ramai cu cel de fata...te-ai razgandit tu peste noapte si vrei sa revii, ceri acordul sotului cum spune legea nu faci pe ascuns cautand eventuale lacune ale legii...
Va multumesc pentru raspuns...am primit foaie oficiala cu antetul Evidentei Populatie in care se specifica faptul ca fosta sotie a pus in practica hotararea judecatoreasca dupa care si-a schimbat din nou numele (cu al meu) pe cale administrativa fara sa-mi fi fost cerut vreodata acordul...
Dar atunci ce rol mai au hotararile judecatoresti, daca se poate pur si simplu dupa sa depui o cerere, fara acordul fostului sot si sa-ti schimbi numele, pe care paradoxal initial nici nu ti-l dorisei...
Sa se spuna in hotararea judecatoreasca faptul ca sotia poate face ce vrea...ca dupa cum se vede si cu acordul meu si fara e tot aia.
Buna ziua,
Am si eu o nelamurie lagata de numele fostilor soti dupa divort. In anul 2011 am divortat...la acea vreme sotia nu a cerut si nici eu nu am fost de acord sa mentina numele comun din timpul casniciei. Drept urmare instanta a hotarat sa-si reia numele dinainte de casatorie, iar copilul avut de noi 2 a ramas cu numele meu.
Recent am aflat ca desii a fost obligata, aceasta totusi pastreaza numele meu...In urma investigatiei, Evindeta populatiei mi-a transmis ca aceasta si-a schimbat numele pe cale administrativa, desii la divort nu dorise acest lucru.
Conform OG 41/2003, Art. 4, alineatul 3, litera ‘’e’’ schimbarea numelui pe cale administrativa se poate face cu acordul sotului in forma autentica...
Cum eu nu am fost intrebat si nu mi-am dat consintamantul, cum este posibil totusi sa-si fi schimbat numele?
Multumesc