avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate Parpala_84

Activitate Parpala_84

Va multumesc.
Buna seara. Am cateva nelamuriri cu privire la calculul salariului aferent lunii iunie si va rog sa ma ajutati cu verificarea modului de calcul folosit de catre colegele de la HR.
Salariatul a fost in concediu medical in luna iunie, astfel:
- in perioada 6-9 iunie;
- in perioada 19-30 iunie. (In total 14 zile lucratoare).
Codul de indemnizatie acordat: 01 (75%).
Salariul de incadrare din contractul individual de munca: 3150 lei.
Total venituri brute realizate in ultimele 6 luni:
-dec. 2016: 4905
-ian. 2017: 3108
-feb.: 3926, cu 1 zi de concediu medical
-mar.: 3150
-apr.: 6300
-mai: 4041
Total baza de calcul: 25439 RON
Zile lucratoare in perioada dec. - mai: 124
Media zilnica a bazei de calcul: 205,15 RON.
Se impoziteaza concediul medical (16%)?
Se platesc contributii CAS (10%)?
Cat trebuie sa fie salariul net total calculat pentru intreaga luna?

Multumesc pentru ajutor.
Buna dimineata,

Sunt angajata cu contract pe perioada nedeterminata si insarcinata in 7 saptamani.
Lucrez in banca, teoretic de la 8:30 la 17:30, practic de la 8:30 la 19:00 cel putin. Nu am pauza de masa organizata, desi in contract e mentionat o ora... Practic, mananc daca apuc, pentru ca in banca sunt clienti mereu.
Lucrez cu bani, fac incasari, stau tintuita pe scaun pana amortesc.
Am anuntat angajatorul si am primit raportul de evaluare si informarea, eronat completate.
Medicul de medicina muncii nici nu a pasit in agentia in care lucrez pentru a redacta documentele.
A scris lucruri neadevarate:
- munca ortostatica- desi lucrez in pozitie asezat;
- suprasolicitari vizuale- lucrez la PC- dar a uitat sa mentioneze ca sunt supusa streului auditiv (masina de numarat bani, bancomat amplasat in interior, aproape de biroul meu, care tiuie ascutit pret de cateva secunde la fiecare client care il foloseste), si neuropsihic, trebuind sa fac fata nemultumirilor fiecarui client, care mai de care cu alt caracter;
- manipulare greutati nu- cu toate ca la alimentarea bancomatelor car cutiile cu bani, dupa ce in prealabil i-am numarat si asezat corespunzator;
- a bifat ca exista spatiu de recreere, desi acesta lipseste cu desavarsire, sau poate a considerat ca ma pot relaxa in bucataria de 3 mp, ori in toaleta...
Imi recomanda: pastrarea conditiilor actuale de munca, evitarea programului prelungit (imposibil, deoarece eu inchid banca i.preuna cu seful unitatii si trebuie sa astept finalizarea tuturor operatiunilor), evitarea situatiilor conflictuale (nerealizabil, clientii fiind mereu nemultumiti si pusi pe cearta), pauze de 10 minute la 2 ore, in conditiile in care, in mod normal, la instruirea de la angajare s-au recomandat 10 minute la fiecare ora pentru ca lucram la PC...
Ce pot face? Medicul meu imi poate recomanda program redus- recomandare pe care domnul doctor de la medicina muncii sa o accepte?