avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate Gms3010

Activitate Gms3010

.... aveți dreptate , dar care lege , unde pot sa mă documentez/citesc ?
Hallo,
in 2007 la dobândirea cetățeniei germane trebuia sa renunți la cea romina (600 de euro) an prins cîteva luni atunci o lege ....
In 2017 am redobândito prin cerere(500euro).
Sint născuta in rominia , sunt rominca ... cu întreruperea nevoită de 10 ani .
Am 2 copii ... Azi am primit radpunsul de La Consulat - copii trebuie sasi ia cetățenia romina singuri când sunt majori . Deci eu nu pot sa le fac cerere si automat si așa nu merge nimica . Copii primesc cetățenie cind unul din părinți sunt romini cind copii se nasc ( răspuns de la Consul: la primul copil așa a fost dar cind mama a trebuit sa pierda cetat. in 2017 a pierdut-o si copilul!!!!!!!) si la copilul doi ... cererea de redobândire a durat 2,5 ani între timp am fost gravida si sa născut fetița . Dar cererea era in prelucrare . Eu le-am scris la instituții in Ro ca voi naște șamd dar degeaba nu a luat nimeni in considerație . Cind dai cererea de redobândire trebuie sa bagi si copii .... dar cine a știut ca voi avea un copil ... așa ca micuța sa născut cu 3 luni înaintea terminării dosarului de redobindirii a cetățeniei romine deci trebuie sa aștepte 18 ani sa aibe si ea dubla ..
Sunt socata ca : eu am fost si sunt rominca , daca legea mi-a luat atunci cetățenia care si așa a costat o grămada de bani , copii mei nu au dreptul sa fie cetățeni romini decit dupa 18 ani??????
sunt confuza nu mai înțeleg lumea , cu ce suntem noi vinovați ca atunci a fost așa legea, ce pierde statul romin daca da si la copii cetățenia?? Oare mai sunt cazuri din astea??? Va multumesc