avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate Oana selena

Activitate Oana selena

Răspuns la discuția O succesiune dupa bunica .
Si mama nu are incredere ca nu ne pune pe drumuri si nu o sa poate sa il scoata, si ar trebuie eu sa merg acolo sa il scot ..eu am reusit sa scot actul de deces al bunici . Mai ne trebuie Anexa24 ?
Răspuns la discuția O succesiune dupa bunica .
Tatal meu a luat nume fam.care la infiat si din ce stie mama mea socrii ei nu a renuntat la copilul lor.Si actul respectiv care atesta infierea nu il detine-m si am incercat sa facem rost de el ,dar nu avem cum sa intra-m in posesiea lui legal .Doar daca il cere un notar sau judecator. Si acum ar trebuie sa merge-m,in tucea sa lua-m Anexa 24 de la primaria Cerna si
Bunica mea ,a decedat in 1992 si bunicu inaintea dansei ,au 5 copii ,dintre care tatal meu a decedat in 2004 si al frate la 2 ani dupa el.Familia nu a dezbatul succesiune pana in data de azi ,si eu cu mama mea (sotia supravietuitoare ) dorim sa deschide-m aceasta succesiune.Familia cauta pe toate partile sa ne incurce si sa ne duca pe piste false. Tata meu a fost infiat de sora lui tatal sau , pentru a putea sa isi faca buletin de Buc.in anul 1958 ,pastrandusi parinti naturali pe certificatul de nastere, emis la vremea acea si legaturile de familie si sange..Fratii in cursul anilor ,ai zis la adresa lui "Esti frate ,da nu ai dreptul" find vorba de teren extravilan si o alta proprietate care am inteles ca au vadut-o in timpul cand traia bunica.Acum mai exista terenul de la camp si eu si mama dorim sa deschide-m succesiunea si sa ii cerem partea tatalui meu decetat. Noi sunte-m din Buc .si bunica avea adresa de locuita in Mircea-Voda Tulcea. Specific ca exista un Titlu de proprietate emis pe numele bunici pentru terenul de la camp ,eliberat in 1993 ,eu dupa cat cunosc nu cred ca este valid.Terenul este intr-o asociatie agricola si a fost administrat de fata unuia din fratii timp de vreo 6 -7 ani .Acum au refacut contractul de arenda ,cu alt frate din familie ,fara ca noi sa fim trecute in acesta..eu nu stiu si acest lucru daca este legal si dansi doresc sa vanda terenul administratorului asociatiei respective,multumesc frumos .