Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O succesiune dupa bunica .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O succesiune dupa bunica .

Bunica mea ,a decedat in 1992 si bunicu inaintea dansei ,au 5 copii ,dintre care tatal meu a decedat in 2004 si al frate la 2 ani dupa el.Familia nu a dezbatul succesiune pana in data de azi ,si eu cu mama mea (sotia supravietuitoare ) dorim sa deschide-m aceasta succesiune.Familia cauta pe toate partile sa ne incurce si sa ne duca pe piste false. Tata meu a fost infiat de sora lui tatal sau , pentru a putea sa isi faca buletin de Buc.in anul 1958 ,pastrandusi parinti naturali pe certificatul de nastere, emis la vremea acea si legaturile de familie si sange..Fratii in cursul anilor ,ai zis la adresa lui "Esti frate ,da nu ai dreptul" find vorba de teren extravilan si o alta proprietate care am inteles ca au vadut-o in timpul cand traia bunica.Acum mai exista terenul de la camp si eu si mama dorim sa deschide-m succesiunea si sa ii cerem partea tatalui meu decetat. Noi sunte-m din Buc .si bunica avea adresa de locuita in Mircea-Voda Tulcea. Specific ca exista un Titlu de proprietate emis pe numele bunici pentru terenul de la camp ,eliberat in 1993 ,eu dupa cat cunosc nu cred ca este valid.Terenul este intr-o asociatie agricola si a fost administrat de fata unuia din fratii timp de vreo 6 -7 ani .Acum au refacut contractul de arenda ,cu alt frate din familie ,fara ca noi sa fim trecute in acesta..eu nu stiu si acest lucru daca este legal si dansi doresc sa vanda terenul administratorului asociatiei respective,multumesc frumos .
Buna ziua,
Sa inteleg ca a existat o infiere cu efect restrans a tatalui dumneavoastra? O asemenea adoptie putea avea loc inainte de anul 1956. dupa acel an nu a mai existat adoptia cu efect restrans.
Mergeti la NOTAR cu TOATE actele de stare civila ale tatalui decedat si vedeti ce va spune acesta dupa ce le studiaza.
Daca a fost o adoptie cu efecte restranse tatal dumneavoastra avea drept de mostenire a parintilor naturali. Daca nu atunci NU MAI AVEA ACEST DREPT!
Vedeti sa nu confundati adoptia cu loarea in spatiu.
Daca dupa ce va convingeti ca tatal avea drept de mostenire unchii nu sunt deacord cu dezbaterea succesiunilor atunci va puteti adresa instantelor pentru ca prin sentinta pronuntata sa dispuna dezbaterea si, eventual, iesirea din indiviziune.
Tatal meu a luat nume fam.care la infiat si din ce stie mama mea socrii ei nu a renuntat la copilul lor.Si actul respectiv care atesta infierea nu il detine-m si am incercat sa facem rost de el ,dar nu avem cum sa intra-m in posesiea lui legal .Doar daca il cere un notar sau judecator. Si acum ar trebuie sa merge-m,in tucea sa lua-m Anexa 24 de la primaria Cerna si
Si mama nu are incredere ca nu ne pune pe drumuri si nu o sa poate sa il scoata, si ar trebuie eu sa merg acolo sa il scot ..eu am reusit sa scot actul de deces al bunici . Mai ne trebuie Anexa24 ?