Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul meu adoptiv acum pe 8 octombrie împlinește 1 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul meu adoptiv acum pe 8 octombrie împlinește 1 an de ...

Bunicul meu adoptiv acum pe 8 octombrie împlinește 1 an de când a decedat eu că unica fiică a lui ,el nemaiavand copii pot depune declarația de acceptare a succesiunii doar cu o copie a deciziei de înfiere cu toate efectele unei filiațiuni firești din anul 1985 și cu certificatul meu de naștere unde la mențiuni este specificat că sunt adoptată .Eu nu am certificatele de deces ale bunicilor mei adoptivi acestea fiind la fratele meu natural pe care bunicii mei l-au luat că întreținător .Lui i-a făcut contract de vânzare pe casa ,gradina, vie și pământ în câmp .
Eu am aflat că am dreptul la o jumătate de hectar de la bunicul adoptiv . De la bunica adoptivă nu știu ce drept am fiindcă și ea împlinește în luna ianuarie 2021 un an de când a decedat .Nu am avut de unde afla cum ii cheamă pe părinții bunicilor adoptivi .De pe bunicul adoptiv cat a fost în viață el a făcut succesiunea cu frații lui dar bunica adoptivă nu a făcut succesiunea cu frații (surorile ei) și titlul ei de proprietate i la dat copilului ei din flori care este tatăl meu natural .
Titlul de proprietate al bunicului meu adoptiv este la acest frate natural care a rămas în casa bunicilor mei adoptivi.Bunicul meu adoptiv nu i-am acceptat copilul bunicii mele adoptive pe numele lui de familie acest copil din flori rămânând pe numele de fată de acasă de la ea.
Mi-e teamă să nu vândă acest frate natural jumătatea de hectar la care am dreptul ,fara acordul meu.
Ce mă puteți sfătui in acest caz ?
Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturile pe care mi le dați sunteți o comunitate de mare ajutor!
Acela pe care dvs. îl numiți „bunicul adoptiv” vă era, natural, bunic, dar a devenit TATĂL dvs. ca urmare a adopției.
La fel și bunica. Natural, vă era bunica. Dar v-a devenit MAMA prin adopție.

Dacă mă uit în certificatul dvs. de naștere, găsesc numele defuncților (fost bunic și bunică) la rubrica MAMA și la rubrica TATA?
Dacă da, atunci este destul ca să vă dovediți vocația succesorală față de ei și să faceți declarațiile de acceptare.

Iar certificatele lor de deces le puteți obține de la primărie. Pentru că, după adopției, ei sunt PĂRINȚII dvs.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Acela pe care dvs. îl numiți „bunicul adoptiv” vă era, natural, bunic, dar a devenit TATĂL dvs. ca urmare a adopției.
La fel și bunica. Natural, vă era bunica. Dar v-a devenit MAMA prin adopție.

Dacă mă uit în certificatul dvs. de naștere, găsesc numele defuncților (fost bunic și bunică) la rubrica MAMA și la rubrica TATA?
Dacă da, atunci este destul ca să vă dovediți vocația succesorală față de ei și să faceți declarațiile de acceptare.

Iar certificatele lor de deces le puteți obține de la primărie. Pentru că, după adopției, ei sunt PĂRINȚII dvs.

În certificatul meu de naștere sunt trecuți la rubrica mama și tata fostul bunic și bunică .Eu pot da declarația de acceptare a succesiunii doar cu o copie a deciziei de înfiere pe care am obtinut-o de la primărie și certificatul meu de naștere , decizia de înfiere originală a rămas la părinții mei adoptivi ei fiind decedați amândoi la diferența de 3 luni între ei ?
Decizia mea nu o mai aveau pentru că a luat foc instalația electrică a casei lor fiind din aluminiu așa era pe vremuri de la un calorifer electric pus în priză. După data de 8 octombrie când tatăl adoptiv împlinește un an mai pot depune declarația de acceptare a succesiunii ?
Mirela 479, utilizator
Cu certificatul de naștere!

Nu au avut niciodată originalul. Originalele unei hotărâri judecătorești sunt DOUĂ („mari și late”). Un exemplar original se află în dosarul instanței și unul la mapa de hotărâri.
Niciun original al unei hotărâri judecătorești nu circulă de aiurea prin târg (circulă eventual între instanțe, sub pază).
Oricine are acasă o hotărâre judecătorească poate să constate că NU are un original, ci are o copie legalizată (sau două, trei, câte vrea să aibă - taxa de timbru pentru legalizare = 5 lei/exemplar).
romascanu, moderator

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Cu certificatul de naștere!

Nu au avut niciodată originalul. Originalele unei hotărâri judecătorești sunt DOUĂ („mari și late”). Un exemplar original se află în dosarul instanței și unul la mapa de hotărâri.
Niciun original al unei hotărâri judecătorești nu circulă de aiurea prin târg (circulă eventual între instanțe, sub pază).
Oricine are acasă o hotărâre judecătorească poate să constate că NU are un original, ci are o copie legalizată (sau două, trei, câte vrea să aibă - taxa de timbru pentru legalizare = 5 lei/exemplar).

Mulțumesc frumos !
Așadar eu pot da la notar declarația de acceptare a succesiunii doar cu certificatul meu de naștere și cu copia deciziei Nr 26 de adopție fara alte acte ?
Mulțumesc anticipat sunteți o comunitate minunată !