avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Activitate alexmilca

Activitate alexmilca

Buna ziua! In urma cu o zi am plecat sa iau pe cineva cu masina, iar in graba fiind nu am remarcat ca nu am portofelul asupra mea. Am fost oprit de un echipaj de politie si am remarcat faptul ca uitasem portofelul cu actele acasa asa ca am prezentat certificatul de inmatriculare si RCA-ul explicadu-i situatia agentului. Acesta mi-a solicitat sa suflu in etilotest(0.0 alcoolemie) iar pe urma mi-a cerut datele personale. I le-am adus la cunostinta, inclusiv CNP-ul, asteptandu-ma sa primesc un eventual avertisment avand in vedere faptul ca ma aflam la cca 2 km de locuinta de domiciliu. Totodata nu am avut nici un antecedent de orice natura pana in acel moment si nu am exprimat nici o clipa refuzul de legitimare sau alte actiuni asemanatoare.
Mare mi-a fost uimirea cand agentul mi-a adus PV-ul care cuprindea o sanctiune de 870 RON. Am intrebat daca nu puteam primi un avertisment avand in vedere circumstantele la care am primit raspunsul ca fapta este una grava si nu putea fi vorba de un avertisment.
Mentionez ca astazi am achitat amenda, si postez aceasta intrebare deoarece mi se pare oarecum mare comparativ cu contraventia.
Va multumesc!