avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate alanss

Activitate alanss

Multumesc! Nu, la prima contestatie motivele au fost altele, legate de calitatea procesuala a bancii, etc, neintervenind prescriptia ( depinde de cand se calculeaza aceasta: de la data ultimei plati catre banca sau de la data declararii scadente a creditului? ).
Acum insa se fac 5 ani de cand banca a declarat creditul scadent si 6 de la data ultimei plati. In acest caz mai pot face contestatie pe temei de prescriptie sau aceasta s-a intrerupt odata cu prima executare?
Multumesc pt raspuns! Da, datoria s-a prescris insa fac din nou Contestatie la executare? Daca da, ce rost mai are aceasta daca de fiecare data instanta anuleaza actele de executare , iar ei redeschid un nou dosar de executare? Are vreun final treaba aceasta sau contest la nesfarsit? Anularea actelor de executare de catre o instanta nu inseamna incheierea calvarului? Cum se spune in termeni populari credeam ca "am castigat procesul" sau nu este asa?
Buna ziua!
Am o decizie judecatoreasca de anulare a actelor de executare silita pentru un credit de nevoi personale. Pentru o luna executorul judecatoresc a pus in actiune sentinta, ridicand poprirea, iar dupa 3 luni a facut un nou dosar de executare, initiind din nou poprirea pentru acelasi credit. A mers chiar la aceeasi instanta sa investeasca Contractul de credit cu putere executorie, desi stia de decizia instantei de anulare a actelor de executare.
1. Inseamna ca executorul incalca o decizie judecatoreasca si face un abuz grosolan? Daca da, unde sa ma adresez: in penal sau sa fac o noua contestatie la executare? ( desi si aceasta va fi ignorata, banuiesc )
2. A inselat executorul instanta cand a mers sa investeasca Contractul cu titlu executoriu cu buna-stiinta?
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns profesional care sa ma lumineze un pic legat de aceasta speta, nemaiintalnita cred!