avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate johnnyb999

Activitate johnnyb999

Buna ziua,

Am si eu o intrebqre daca cineva ma poate ajuta am un prieten pe langa dubai si se va mita de acolo in alta tara si vrea sa imi doneze mie o masina. Care ar fi pasii necesari sa o pot aduce in romania si cam ce costuri etc.

Multumesc frumos
Deasemenea am vazut ca multi ziceau online ca poti cumpara de la persoane fizice si doar cu contract de vanzare cumparare ( sau borderou ) si buletinul persoanei respective
consignatie din cate stiu vinzi pentru acea persoana si dupa ce vinzi ii dai banii si diferenta.

Eu vreau sa cumpar direct si sa il revand eu cu marja care doresc.

Deasemenea am vazut si serviceuri de telefoane mobile care scriu ca vand si cumpara telefoane mobile, cum este posibil?

O zi buna
Buna ziua,

Am incercat sa apelez la un avocat , contabil, dar se pare ca numeni nu stie exact ce si cum, si as dori sa deschid firma la sfarsitul anului

Ma intereseaza partea de amanet unde as putea sa cumpar de la persoane fizice second hand telefoane laptopuri sau alte electronice / electrocasnice. Nu dorect achizitionarea de aur.

As dori sa stiu daca este necesar geam securizat si alte securizari gen la exchange sau alte case de amanet pentru ca eu nu as dori asa ceva si daca este obligatoriu ar fi putin demoralizant.

Deasemenea se poate cumpara de la persoane fizice doar in sistem de amanet sau este posibil si sub alte coduri caen.

Multumesc
O zi buna