avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Activitate crummmmy

Activitate crummmmy

Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Si faptul ca acest proces verbal intocmit fara sa mi se comunice, si fara sa mi se permita sa am obiectiuni(din moment ce am fost de fata) nu reprezinta o conditie de forma a carei nerespectare atrage nulitatea expresa a p-v? Multumesc.
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca exista o lege care se poate invoca in instanta in vederea anularii unui proces verbal de aplicare a sanctiunii contraventionale cu amenda intocmit fara dreptul de a avea obiectiuni.

Mentionez urmatoarele aspecte:

- agentul de politia locala suna la usa, in urma unei sesizari, pentru tulburarea linistii publice
- imi aduce la cunostiinta faptul ca au fost sesizati si imi solicita sa ma legitimez
- imi noteaza datele de identificare in agenda dumnealui si imi spune sa se incheie petrecerea in cazul in care exista una
- dupa o luna primesc la domiciliul din buletin un proces verbal, nesemnat de mine, nesemnat de alti martori ( cu mentiunea agentului constatator in procesul verbal in sectiunea martori ca nu au putut exista martori fiind o ora tarzie)

Mentionez ca as dori sa atac in instanta modalitatea de intocmire a procesului verbal, nu a faptei prevazute in acesta.