avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai322

Activitate Mihai322

Salut,
Revin si eu cu mesaj.
Am dus suma restanta undeva la 5-6000 lei.
Am poprire pe conturi, am primit si foaie de executor judecatoresc in martie 2018.
Problema este ca prin august teoretic vine scadenta si slabe sanse sa pot achita suma restanta in acest termen.

Si care-i urmatorul pas pe care trebuie sa-l fac?

La banca banuiesc ca ma duc degeaba pentru a cere o reesalonare, pentru ca nu am venituri ca persoana fizica, din 2017 toate incasarile mele au fost fie din freelancing, fie pe pers juridica.

Se vor lega de proprietatea pe care o am? Am o casa in coproprietate cu tatal meu, unde bunicul are clauza de uzufruct viager.
Răspuns la discuția Reluare activitate firma la anaf
Ok, intre timp am fost iar la anaf si dupa multe ore de stat au descoperit ca au o problema/eroare in sistem, la un vector si urmeaza sa faca ticket, iar eu sa fiu contactat in urmatoarele 2-3 zile.
Aparent pasii urmati de mine au fost corecti, doar ca este acea eroare.....
Salut, ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie:

am o firma care i-am suspendat activitatea in 2016, iar in 2017 i-am reluat activitatea.
Acum vine problema: am intrebat contabilul, am intrebat la reg com(ilfov, de unde apartin) daca trebuie sa ma duc la anaf sa declar si acolo ceva. Din ambele parti am primit raspunsul ca este un procedeu automat, nu trebuie sa ma prezint la anaf, se activeaza automat(asta se intampla in august-septembrie).
Vine noiembrie, incerc sa iau un telefon cu abonament pe firma, aflu ca firma la anaf apare inactiva.
M-am dus acolo, i-am explicat doamnei situatia, m-a trimis la reg com sa iau certificat constatator si apoi am dat dat in scris ca sunt cu taxele si declaratiile la zi.
Trece peste o luna, nu primesc raspuns nimic, incerc sa dau de ei, dupa cateva zile sunt sunat ca n-am procedat corect(desi am facut ce a zis) si ca trebuie sa ma prezint urmatoarea zi la anaf. Acolo m-a pus sa dau cerere de eliminare regim derogatoriu si sa astept.
Am asteptat peste o luna, pana au inceput cei carora le-am emis facturi sa-mi dea "capace" ca nu-si pot deduce cheltuielile.

Acum incerc sa ma duc acolo, dar imi iau flit pt ca dna respectiva tot lipseste de la munca(nu stiu daca are concediu sau nu).

Cum rezolv problema: trebuie sa stiu si eu ce spun mai departe colaboratorilor, ma duc la anaf sa-i presez cu ce anume?
Exista un risc pt mine sa mi se faca cazier fiscal sau altceva?

Multumesc.
Ok, multumesc frumos pt raspuns.
Voi achita 1200 ron sa ma duc sub pragul de 10.000 lei.

Zi faina.


daca achit ca sa ajung sub 10.000 lei o sa fie doar poprire pe salariu? Nu se poate lega dupa de imobil?
Salutari, ma lovesc si eu de urmatoarea problema.

- in primavara/vara lui 2014 am accesat un credit de nevoi personale, in valoare de 25000 lei+(nu-mi aduc aminte exact suma)
- in septembrie 2015 am ramas jobless, dar am continuat sa platesc ratele
- din motive financiare a trebuit sa sistez plata creditului undeva prin iunie-iulie 2016

Evident, mi-au dat scadenta creditului, acum trebuie sa platesc intreaga suma restanta, undeva la 11000 ron si evident, in momentul de fata nu pot achita aceasta suma.

In feb 2017 m-am prezentat la banca sa solicit o reesalonare de credit, dar nici pana in ziua de azi n-am primit raspuns daca-i alba sau neagra. Tipa de la recuperari mi-a spus cum n-am primit raspuns pana acum, slabe sanse sa primesc raspuns pozitiv.

Acum sunt angajat, asta fiind si motivul pt care am cerut reesalonarea, dar pe contractul de munca sunt trecut cu 2h/zi.

Si cum nu pot plati in intregime creditul, asa cum cere banca, banuiesc ca urmatorul pas este executarea judecatoreasca. Acum intrebarea este, ce implica asta? Daca mi se pune poprire pe salariu n-am nimic impotriva, cum chiar aveam in gand sa platesc soldul restant. Intrebarea este daca se actioneaza asa, ce procent opresc din salariu?

Ok in cel mai rau caz daca nu-mi pun poprire pe salariu, imi vor exectura bunurile personale? Detin o casa in coproprietate cu inca o persoana. Mai mult, pe contractul casei mai apare cineva cu clauza de viager. Din putinele mele cunostinte juridice, nu cred ca executorul poate face nula acea clauza si sa execute bunul imobiliar.

Zi faina.