avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate RamiAtieyeh

Activitate RamiAtieyeh

Răspuns la discuția Certificat de nastere
Multumesc pentru raspunsuri
Acum 3 zile am trimis un mail la DEPABD, dar inca nu mi-au raspuns.
Am sunat si la Primaria unde s-a incheiat casatoria si am cerut rectificarea certificatului de casatorie, dar raspunsul lor a fost ca nu se poate.
Singura solutie din punctul lor de vedere este sa divortam si sa ne recasatorim.
Eu nu as vrea sa merg pe aceasta varianta, pentru ca cred ca ar trebuii sa exista o alta cale prin care se poate corecta numele de familie al sotiei mele in certificatul de casatorie.
Răspuns la discuția Certificat de nastere
Multumesc pentru raspuns.
Eu nu zic ca ofiterul de la starea civila trebuie sa stie regulile din Siria.
Dar din momentul in care conform legea in Romania nu permite schimbarea numele unui cetatean strain, nu inteleg cum s-a putut schimba numele sotiei.
Eu sunt de acord ca noi am gresit cand am mera pe varianta asta, dar totusi ar trebuii sa existe o cale prin care se poate rezklva problema.
Pe mine ma intereseaza in primul rand sa primeasca fetita un CNP.
Răspuns la discuția Certificat de nastere
Deci cei care au emis certificatul de casatorie nu trebuia sa ii schimbe numele sotiei, deoarece ea nu este cetatean Roman.
Inteleg bine?
Buna ziua,
Eu sunt cetatean Roman si Sirian, casatorit cu o ceteanca din Siria.
In cererea de casatorie, noi am bifat ca sotia sa imi poarta numele meu de familie dupa casatorie.
Problema este ca in permisul de sedere Romanesc al sotiei, este trecut numele ei de fata.
Cand am intrebat de ce a fost trecut asa, au zis ca acest permis nu sa face pe baza certificatul de casatorie, ci pe baza pasaportului.
Ieri sotia mea a nascut, iar cand am fost la starea civila ca sa fac cerere pentru certificatul de nastere, cei de acolo mi-au zis ca trebuie intai sa rezolv cu actele sotiei.
Am si fost in audienta la seful de serviciu de la starea civila, si mi-a zis ca trebuie schimbat certificatul de casatorie pe cale juridica.
Tin sa zic ca numele din pasaportul Sirian nu se poate modifica, deoarece in Siria nu exista o astfel de lege.
Cum trebuie sa procedez? va rog sa ma ajutati