avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2067 soluții astăzi
Forum Activitate Julia_N

Activitate Julia_N

Răspuns la discuția Munca la negru nesanctionata
Da, ITM a efectuat controlul la acea societate si mi-au raspuns ca nu au gasit dovezi care sa ateste ca am lucrat la acea firma. Mi-au dat un email si mi-au zis ca mesajele aratate de mine de pe mail sau telefon, declaratiile martorilor care m-au vazut la acea societate si imaginile de pe camerele de filmat nu pot fi considerate probe de catre ei ci doar de catre politie...
Buna ziua,

Am fost chemata de o firma sa lucrez pentru ei. Mi-au zis sa duc copie dupa buletin si ultima diploma a studiilor, dar m-au tot amanat cu incheierea contractului. Prima data mi-au zis ca este contabila in concediu, apoi mi-au zis ca sunt in perioada de proba si dupa perioada de proba se va incheia un contract. In fiecare zi mi se vorbea urat si ma jignea directoarea firmei.

Nu am stiut ca orice munca prestata tebuie sa fie cu contract, fie ca este vorba de perioada de proba sau nu. Dupa cateva saptamani am plecat de la firma si m-am interesat la Inspectoratul Teritorial de Munca. Am facut si o sesizare impotriva firmei respective. In perioada in care am lucrat la acea firma nu am semnat nimic, nu am trimis mailuri cu semnatura mea, ni s-a spus clar sa ne semnam in emailuri cu semnatura directoarei.

Nu am fost singura "angajata de proba" la acea firma, au mai fost angajate care stateau cateva saptamani si apoi li se spunea ca nu au trecut perioada de proba, fara macar sa li se faca un contract.

Singurele dovezi care le-am depus la ITM au fost mesajele din telefon/mailurile pe care le-am avut cu directoarea unde mi se spunea sa vin cu dimploma si copia de buletin,sau unde imi spunea ce sa fac pentru firma. Am mai depus si doua declaratii a unor clienti care m-au vazut lucrand la firma si au confirmat ca am lucrat acolo. Am mai spus in sesizarea de la ITM ca se pot vedea imagini pe camerele de filmat din firma ca am lucrat acolo.

Raspunsul care mi s-a dat de la ITM a fost ca acele dovezi pe care le-am depus in sesizare, sunt doar valabile pentru politie, iar ei nu au gasit nici un document care sa ateste ca eu am lucrat la acea firma, prin urmare firma nu a fost sanctionata si va "angaja" din nou oameni fara contract si fara sa plateasca la stat taxe.

Daca lucrezi la negru....e la mintea cocosului sa nu se gaseasca nici un document ca ai lucrat acolo....pentru ca nu s-a facut contract! de aceea se numeste munca la negru.............

Ce ma sfatuiti sa fac acum? La ce institutie sa mai fac sesizare? Pentru ca Inspectoratul Teritorial de Munca nu-si face treaba. Sa trimit mail la ministerul muncii?
UPDATE:

Am fost la primarie la domnul care se ocupa de asociatia locatarilor si mi-a zis ca nu pot sa inchiriez spatiul de la subsol pentru ca este subsol tehnic. Mi-a recomandat sa arunc lucrurile vecinei afara din pivnita mea si sa schimb lacatul pentru ca eu am acordul locatarilor din bloc pentru pivnita mea.

Eu am semnaturile majoritatii vecinilor din bloc care imi recunosc spatiul de la subsol (boxa) si am declaratia domnului care a venit contra cost sa construiasca pivnita (zid si usa). Dar vecina mea mi-a dat lucrurile mele afara din boxa si si-a pus rafturi si si-a pus o instalatie electrica de lumina..

Acum eu pot sa schimb lacatul de la pivnita, dar vecina mi-l poate taia. De asemenea daca ii scot lucrurile afara din pivnita vecina poate sa inventeze ca i-a disparut din lucruri.

Cum ma sfatuiti? sa-i dau lucrurile afara cu martori si sa schimb lacatul, sau sa-i spun sa vina in data de... dupa ele? ea oricum poate sa zica ca i-au disparut din lucruri. Stiu ca deja are avocat..

Da, sunt foarte bulversata, nu pot sa cred cum sunt unii atat de tupeisti si nesimtiti, dupa ce ii ajuti. Am vorbit cu ea, am incercat sa rezolv amiabil, mi-a zis sa-mi iau zidul si usa ca ea nu pleaca. De aceia nu stiu ce sa mai fac sa o scot legal, pentru ca nu merge cu vorba buna.

Suntem proprietari si nimeni nu plateste pentru boxele din subsol, deci as deschide cutia Pandorei. Daca o dau afara poate merge la politie sa spuna ca i-am furat din lucruri. M-am gandit sa am martori cand schimb lacatul si cand ii scot lucrurile, am si declaratia meseriasului care mi-a facut zidul si usa, si declaratia unor vecini ca imi recunosc boxa. Dar aceste declaratii nu sunt probe clare ca boxa e a mea...

Nici nu stiu daca nu cumva nu a depus ea cererea inaintea mea la asociatie, pentru ca si-a pus rafturi si instalatie electrica. De unde atata siguranta? Sunt sigura ca a vorbit cu un avocat inaintea mea, stie ca orice as face, eu voi avea cheltuieli si eu voi avea scandal cu vecinii pentru ca pot deschide cutia Pandorei si vor trebui sa plateasca toti.
Domunul Grecu, cand spuneti sa inchei un contract de inchiriere pe suprafata boxei in contul unei sume relativ mici si sa am grija sa nu deschid o cutie a Pandorei, la ce va referiti? Se poate negocia suma pentru acel spatiu? cum sa fac sa nu deschid o cutie a Pandorei? Daca fac acea cerere nu vin cei de la primarie ca sa ia masuratori si sa vada suprafata? Nu ar putea sa ma amendeze pentru ca am construit un zid fara aprobare?
Doamna Elga, ati putea va rog sa-mi mai raspundeti la cateva intrebari? Spatiul tehnic al unui bloc este al asociatiei sau al statului, sau voi descoperi doar daca voi merge la cartea funciara/planuri cadastrale? Daca fac cerere la asociatie pentru acea boxa la subsol, ei vor merge cu cererea la primarie? Primaria probabil va veni sa masoare spatiul si poate constata ca am construit o boxa fara autorizatie si ma poate amenda?

Am mai cerut parerea unei avocate si sunt foarte dezamagita pentru ca zicea sa deschid proces. Mi se pare un caz destul de complicat si sincer nu vreau sa deschid proces pentru o boxa. Vecina mea nu mai vrea sa iasa din pivnita mea de vreo 10 ani, deja si-a bagat rafturi, a bagat curent (care este luat de pe scara ilegal, dar totusi a investit bani in acea instalatie). Prin urmare, daca deschid proces poate sa gaseasca cumva avocatul ei ceva sa ma atace.

Domnisoara avocat care m-a sfatuit a zis sa dau statul in judecata ca sa obtin un act de proprietate si zicea ca nu ar dura mult (2/3 luni), pentru ca este o procedura standard.

Nu inteleg a cui este spatiul tehnic, este al locatarilor? al statului? Este un spatiu la parterul blocului, care este inchiriat unui magazin, iar banii de pe chirie sunt dati locatarilor. De asemene se plateste impozit pe acea chirie sau pe acel spatiu. Dar ca sa fie totul legal am avut nevoie de cartea funciara.

Nu am avut niciodata probleme si procese, sunt speriata si dezamagita. Nu imi doresc nici un proces. As vrea sa rezolv totul amiabil, dar nu se poate discuta cu vecina. Stie ca este subsol tehnic si profita, stie ca nu vreau sa cheltui bani pe procese. Cum eu nu am acte doveditoare ca este pivnita mea, nici vecina mea nu poate dovedi ca este pivnita ei. Tot ce am eu este declaratia domnului care ne-a facut zidul si usa boxei si o declaratie a catorva vecini care imi recunosc spatiul si stiu intreaga poveste.

Mi se pare ca traiesc intr-o jungla...:(
Va multumesc pentru ca v-ati facut timp sa-mi cititi mesajul si sa-mi raspundeti!
Va multumesc pentru raspunsul atat de rapid!
Acum 11 ani eu si inca o vecina am facut modificari in apartamente si m-a rugat sa o las sa-si puna cateva lucruri la mine in pivnita. I-am dat voie si i-am dat si cheie. Ani de zile am rugat-o sa-si ia lucrurile pentru ca ma incurca, dar nu si le-a luat in totalitate (nici macar pozele cu copilul ei).

Nu mai vrea sa isi ia lucrurile, ba mai mult si-a adus etajere si a chemat un electrician sa faca ceva modificari si spune ca e pivnita ei. Problema este ca subsolul este inregistrat ca subsol tehnic, iar fiecare vecin care a vrut si-a facut pivnita, cum a vrut acum 30 de ani cand s-a facut blocul. Pivnita nu apare in actul de proprietate si nimeni nu plateste impozit pentru pivnita.

Tot ce am eu ca sa dovedesc ca eu mi-am facut prima pivnita in acel spatiu e declaratia meseriasului care mi-a facut zidul si mi-a pus o usa la pivnita si acordul in scris a catorva vecini ca imi recunosc spatiul din subsol. Ma gandeam ca poate ma pot duce la finante ca sa platesc impozit pe acel spatiu, iar asa voi putea avea o dovada ca spatiul e al meu. Ce ma puteti sfatui? stiti cat de dificili sunt vecinii........#-o:(