avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate bgdv

Activitate bgdv

Multumesc pt. raspuns! O zi buna va doresc!
Buna ziua. Va voi expune in cateva cuvinte problema mea, sperand ca voi obtine un raspuns din partea dvs.

In urma cu cca 10-12 ani, fiind abonat Connex( actualul Vodafone), la un moment am solicitat rezilierea contractului. I-am sunat, le-am spus ca doresc sa renunt la abonament pt a trece pe cartela. Nu mai stiu exact cum s-a intamplat(a trecut totusi un deceniu), insa ei nu mi-au reziliat contractul, trimitandu-mi o factura pe care nu am mai dorit sa o achit. In urma cu o saptamana am primit acea notificare din partea unei firme de recuperari, in care imi este expusa suma de plata (cca 3000 lei- in care mi se indica faptul ca au fost adaugate penalitati iar suma va creste in fiecare zi...samd) I-am ignorat, pentru ca azi, ajungand acasa sa constat ca m-au vizitat si acasa, lasandu-mi un alt plic in care mi se spune sa platesc jumatate din suma datorata, respectiv 1500 lei, pt ca ei sa inchida dosarul, indicandu-mi si faptul ca trebuie sa-i sun de urgenta la un anumit numar de telefon.( in afara de acest nou plic, mi-au mai pus pe clanta usii si o atentionare in care este scris cu litere mari ca am fost vizitat de un agent de recuperari de la firma respectiva. Mi se pare aberant modul in care procedeaza, fiind vorba despre o factura de telefonie mobila, mai veche de 1 deceniu!!(factura care de altfel nici nu ar fi trebuit sa o primesc, solicitand rezilierea contractului)

Spuneti-mi va rog cum trebuie sa procedez pt a-i face sa inceteze cu aceste metode de intimidare si daca ei au posibilitatea sa ma cheme in instata pt a-mi cere suma despre care spun ca le-o datorez. Va multumesc! Stima!