avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cautat insistent de o firma de recuperari creante, pt ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cautat insistent de o firma de recuperari creante, pt o factura neachitata la fostul Connex, in urma cu 10-11 ani!

Buna ziua. Va voi expune in cateva cuvinte problema mea, sperand ca voi obtine un raspuns din partea dvs.

In urma cu cca 10-12 ani, fiind abonat Connex( actualul Vodafone), la un moment am solicitat rezilierea contractului. I-am sunat, le-am spus ca doresc sa renunt la abonament pt a trece pe cartela. Nu mai stiu exact cum s-a intamplat(a trecut totusi un deceniu), insa ei nu mi-au reziliat contractul, trimitandu-mi o factura pe care nu am mai dorit sa o achit. In urma cu o saptamana am primit acea notificare din partea unei firme de recuperari, in care imi este expusa suma de plata (cca 3000 lei- in care mi se indica faptul ca au fost adaugate penalitati iar suma va creste in fiecare zi...samd) I-am ignorat, pentru ca azi, ajungand acasa sa constat ca m-au vizitat si acasa, lasandu-mi un alt plic in care mi se spune sa platesc jumatate din suma datorata, respectiv 1500 lei, pt ca ei sa inchida dosarul, indicandu-mi si faptul ca trebuie sa-i sun de urgenta la un anumit numar de telefon.( in afara de acest nou plic, mi-au mai pus pe clanta usii si o atentionare in care este scris cu litere mari ca am fost vizitat de un agent de recuperari de la firma respectiva. Mi se pare aberant modul in care procedeaza, fiind vorba despre o factura de telefonie mobila, mai veche de 1 deceniu!!(factura care de altfel nici nu ar fi trebuit sa o primesc, solicitand rezilierea contractului)

Spuneti-mi va rog cum trebuie sa procedez pt a-i face sa inceteze cu aceste metode de intimidare si daca ei au posibilitatea sa ma cheme in instata pt a-mi cere suma despre care spun ca le-o datorez. Va multumesc! Stima!
Ultima modificare: Joi, 6 Aprilie 2017
bgdv, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dany320 , utilizator 12:46, 10 August 2024
Ignorati-i. S-a prescris si mama dreptului la actiune in instanta. In cazul in care insista si insista si ajung in instanta depuneti intampinare in care precizati ca dreptul de actiune este prescris. Iar in final puteti contesta actiunea de executare silita in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta pe acelasi motiv.
Multumesc pt. raspuns! O zi buna va doresc!

Salut,același lucru l am primit și eu ieri,ținând cont ca nu am mai avut trb cu acesta firma de telefonie de 15 ani,să înțeleg ca este prescrisă? Și legal nu se mai poate face nimic?Cum ai procedat?
bgdv a scris:

Multumesc pt. raspuns! O zi buna va doresc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie catre o companie de telefonie mobila alxxx alxxx În anul 2005 am încheiat un contract cu firma de telefonie mobilă CONNEX (actual Vodafone) pe o perioadă de 1 an. După aproximativ 6 luni am ... (vezi toată discuția)
In legatura cu facturile connex va rog nu ma ocoliti. jokeru4you jokeru4you Buna ziua ....am aceias problema cu neplata facturii connex la fel ca multi altii .....Eu de cativa am renuntat la abonamentul connex pe baza neplatei acesteia ... (vezi toată discuția)
Somatii firma recuperare creante aura_b aura_b Buna ziua, Apelez la bunavointa dvs. si va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: Una din firmele de recuperare ma bombardeaza intr-una cu ... (vezi toată discuția)